Jakie leki można przyjmować przy chorobach nerwów?

Jakie leki można przyjmować przy chorobach nerwów?

Istnieje kilka rodzajów leków do leczenia bólu związanego z chorobą nerwów. Są to leki przeciwdepresyjne, związki naturalne, opioidy i leki przeciwdrgawkowe. Dowiedz się więcej o każdym rodzaju leku, aby zdecydować, który jest najlepszy dla Ciebie. Lekarz zaleci plan leczenia w oparciu o objawy i ogólny stan zdrowia. Przyjmowanie leków w niewłaściwej dawce lub z niewłaściwego powodu może pogorszyć stan.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z telediabetologia.info

Leki przeciwdrgawkowe

Chociaż leki przeciwdrgawkowe są stosowane od lat jako leki przeciwbólowe, istnieją pewne wady stosowania ich w przypadku chorób nerwów. Podczas gdy leki przeciwdrgawkowe są bardzo skuteczne w niektórych stanach neuropatii, zostały one również powiązane z nieznacznie zwiększonym ryzykiem depresji i myśli samobójczych. W związku z tym, jeśli pacjent przyjmuje regularnie lek przeciwdrgawkowy, może być zmuszony do poddawania się regularnym kontrolom lekarskim w celu zapewnienia kontroli objawów.

Wśród najpopularniejszych leków przeciwdrgawkowych gabapentyna i lamotrygina wykazały pewne korzyści kliniczne u pacjentów z bólem neuropatycznym. Oba leki przeciwdrgawkowe hamują przewodnictwo kanałów Na+ i zapobiegają wyładowaniom ektopowym. Leki przeciwdrgawkowe, takie jak karbamazepina, łagodzą ból w neuralgii popółpaścowej i bolesnej neuropatii cukrzycowej, a także mogą pomóc pacjentom z neuralgią trójdzielną.

Należy jednak pamiętać, że interakcje lekowe są bardziej złożone u pacjentów z zaburzeniami napadowymi. W rzeczywistości ponad 30% tych pacjentów ma w swoich schematach leczenia kilka leków przeciwdrgawkowych. Co więcej, lek przeciwdrgawkowy może wchodzić w słabe interakcje z innymi lekami, w tym lekami na receptę. Inne czynniki, takie jak nadużywanie alkoholu, również komplikują interakcje lekowe. Należy również pamiętać, że leki przeciwdrgawkowe potrzebują co najmniej trzech tygodni, aby zacząć działać, dlatego lekarze zwykle rozpoczynają pacjentów od małej dawki, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na NCV jest temperatura otoczenia. Niektóre leki przeciwdrgawkowe mogą zwiększać temperaturę ciała, podczas gdy inne mogą ją obniżać. Ponadto u niektórych konsumentów podczas badań neurologicznych obserwuje się spadek odruchów głębokich. Dotychczasowe badania nie dostarczają jednak jednoznacznych dowodów na istnienie związku przyczynowego pomiędzy NCV a lekami przeciwdrgawkowymi. Może to być spowodowane innymi skutecznymi zmiennymi, które wpływają na reakcję na lek.

Leki przeciwdepresyjne

Jeśli cierpisz na przewlekły ból, który nie jest spowodowany przez nerwy, może się okazać, że leki przeciwdepresyjne mogą przynieść pewną ulgę. Niektóre z tych leków to trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (SSRI) i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Inne leki mogą być również korzystne w przypadku przewlekłego bólu spowodowanego innymi przyczynami, takimi jak neuralgia popółpaścowa.

Rodzaj przepisanych Panu/Pani leków przeciwdepresyjnych będzie zależał od objawów i innych podstawowych warunków medycznych. Lekarz będzie chciał wiedzieć, czy przyjmujesz inne leki, suplementy ziołowe lub czy pijesz alkohol. Jeśli nie jesteś pewien, które leki są najlepsze dla Ciebie, skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem każdego nowego leku. Leki przeciwdepresyjne są skutecznymi metodami leczenia depresji, ale odpowiednia dawka może nie być odpowiednia dla Ciebie.

Celem leków przeciwdepresyjnych jest zrównoważenie substancji chemicznych w mózgu, które kontrolują nastrój. Te substancje chemiczne to serotonina, dopamina i noradrenalina. Ogólnie rzecz biorąc, wyższy poziom tych substancji chemicznych oznacza mniej uczuć lęku i depresji. Leki przeciwdepresyjne działają różnie u różnych osób, a niektóre z nich działają dłużej niż inne. Należy jednak pamiętać, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Istnieje wiele możliwych skutków ubocznych związanych z lekami przeciwdepresyjnymi. Niektóre z nich mogą zagrażać życiu, a niektóre mogą być osłabiające. Ponadto leki przeciwdepresyjne mogą z czasem zmniejszać swoją skuteczność. Długoterminowe skutki uboczne obejmują przyrost masy ciała i cukrzycę, dwa z najczęstszych obaw ludzi, którzy biorą leki przeciwdepresyjne. Podczas leczenia wiele osób czuje się szczęśliwszych i może normalnie funkcjonować. Jednak te efekty mogą nie być warte ryzyka związanego z antydepresantami.

Związki naturalne

W ostatnich kilku latach pojawiły się nowe badania nad związkami naturalnymi i lekami na choroby nerwów, które wykazały, że środki te są skuteczne w leczeniu bolesnej neuropatii. Leki te są nie uzależniające i mają właściwości przeciwbólowe. Ostatnie badanie przeprowadzone na UC Irvine wraz z chińskimi naukowcami wykazało, że dehydrokorybulbina zmniejszyła ból zapalny, który charakteryzuje się uszkodzeniem tkanek i infiltracją komórek odpornościowych. Leki te mogą być również skuteczne w leczeniu przewlekłych stanów bólowych, takich jak ból neuropatyczny.

Chociaż istnieje niewiele znanych metod leczenia neuropatii, wiele powszechnie stosowanych leków i terapii może uszkadzać nerwy obwodowe. Chemikalia przemysłowe, metale ciężkie i cukrzyca mogą powodować uszkodzenia nerwów. Dodatkowo, ukrwienie nerwu może być ograniczone lub niewystarczające, co powoduje utratę funkcji nerwu i jego degenerację. Inne przyczyny uszkodzenia nerwów to cukrzyca, zapalenie naczyń i palenie papierosów. Naturalne metody leczenia są najlepsze w połączeniu z tradycyjnymi lekami.

Chociaż większość lekarzy nie jest przeszkolona w leczeniu bólu nerwów, podają pacjentom leki przeciwzapalne, takie jak Motrin, który zabija ponad 16 500 osób w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Leki te są również w pewnym stopniu skuteczne i nie należy polegać tylko na nich. Jeśli jednak odczuwasz ciągły ból nerwów, powinieneś udać się do lekarza, aby uzyskać więcej informacji na temat swoich objawów. W takim przypadku możesz porozmawiać z neurologiem lub specjalistą od leczenia bólu.

Chociaż związki naturalne i leki na choroby nerwów mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów neuropatii obwodowej, przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Ponadto, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy zmieniają się lub pogarszają. Najlepszym sposobem na uzyskanie diagnozy medycznej i leczenia jest upewnienie się, że masz właściwą diagnozę. Istnieje wiele sposobów na zdiagnozowanie neuropatii obwodowej i określenie, czy jest ona spowodowana przez konkretny stan medyczny.

Opioidy

Opioidy są stosowane w leczeniu bólu. Z czasem zmieniają chemię mózgu i stają się nawykowe, wymagając coraz większych dawek, aby osiągnąć ten sam poziom efektu. Z czasem prowadzą również do uzależnienia fizycznego i psychicznego, prowadząc do objawów odstawienia. Uzależnienie od opioidów różni się od uzależnienia, które jest kompulsywnym zapotrzebowaniem na narkotyki. Jednak łączenie opioidów z innymi metodami leczenia jest pomocne w leczeniu bólu i może nawet zmniejszyć dawkę.

Opioidy działają poprzez blokowanie działania neuronów GABAergicznych. Dopamina zalewa wtedy obwody przyjemności, co wywołuje przyjemne uczucie oraz łagodzi stres i niepokój. Powodując zalewanie mózgu przez te substancje chemiczne, opioidy wzmacniają przekonanie, że są nagradzane. Stale komunikują się również z węzłami decyzyjnymi w korze przedczołowej, tworząc nawyki. Z tego powodu nie są zalecane do stosowania w przypadku choroby nerwów.

Chociaż odkrycie to nie zostało powtórzone u ludzi, badacze wykazali, że opioidy mogą wchodzić w interakcje z istniejącymi wcześniej uszkodzeniami nerwów, czyniąc je mniej skutecznymi. Neurolodzy z University of Colorado Boulder, Peter Grace, i jego zespół, prześledzili związek między stosowaniem opioidów a bólem. Zespół wykorzystał model szczura, który naśladuje przewlekły ból nerwów, który może być wynikiem urazu, udaru lub cukrzycy. Badacze zawiązali cienką nić wokół głównego nerwu u szczura i monitorowali jej postęp w czasie. Po sześciu tygodniach nić stopniowo się rozpuściła, a szczury nie odczuwały już bólu.

Osoby mające problemy z płucami powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania opioidów. Mogą one nie poradzić sobie z depresją oddechową wywołaną przez opioidy. Osoby ze słabą funkcją wątroby, nerek lub nadnerczy mogą być bardziej wrażliwe na opioidy. Opioidy mogą również powodować hiperalgezję i opóźnione opróżnianie żołądka. Działania niepożądane opioidów są dobrze znane. Stosowanie opioidów przy chorobach nerwów może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji oddechowej.

Chirurgia

Chirurgiczne leczenie choroby nerwów wykonuje się w celu usunięcia napiętych tkanek i pogarszających się nerwów. Celem jest zapewnienie wystarczającej przestrzeni dla nerwu, aby zregenerować jego zewnętrzną osłonę mielinową. Jeśli zabieg ten zostanie wykonany prawidłowo, może przywrócić ruch i czucie. Dekompresji nerwu często towarzyszy fizykoterapia, aby pomóc pacjentowi wrócić do normalnych codziennych czynności i zapobiec dalszemu uszkodzeniu nerwu. W niektórych przypadkach dekompresja nerwu może również obejmować przecięcie tkanki bliznowatej.

Chirurg najpierw omówi problem osobiście. Pozwoli to chirurgowi określić, czy inni specjaliści będą potrzebni i czy operacja będzie wymagała dodatkowych badań. Podczas konsultacji chirurg omówi również opiekę pooperacyjną, w tym fizykoterapię, aby pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia po operacji. Problem kliniczny może być niewielki lub złożony, ale chirurg będzie pracował z pacjentem, aby ustanowić silny rapport przed wykonaniem zabiegu. Chirurg wyjaśni procedurę i szczegółowo omówi ewentualną opiekę pooperacyjną, aby upewnić się, że operacja zakończy się sukcesem.

W zależności od objawów, operacja w przypadku choroby nerwów może pomóc w złagodzeniu bólu. Sama procedura trwa zazwyczaj nie więcej niż jedną godzinę w każdym miejscu. Może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i zwykle wiąże się z 1-2 godzinnym okresem rekonwalescencji. Po zabiegu pacjent może otrzymać krótki kurs leków narkotycznych, aby pomóc w rekonwalescencji. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci są w stanie powrócić do lekkiej aktywności po sześciu tygodniach od zabiegu.

Obwodowy układ nerwowy składa się z nerwów, które łączą mózg z resztą ciała. Odgrywa on istotną rolę w komunikacji ruchowej i czuciowej w całym organizmie. Uszkodzenie jednego z tych nerwów może wpłynąć na zdolność pacjenta do wykonywania pracy, w tym pracy wymagającej użycia rąk. W takich przypadkach konieczna jest naprawa chirurgiczna, aby odzyskać normalne czucie i funkcje motoryczne. Ta opcja leczenia może zapewnić trwałą ulgę od objawów związanych z chorobą nerwów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane