Jaki jest wpływ witaminy D na skórę?

Jaki jest wpływ witaminy D na skórę?

Witamina D jest składnikiem odżywczym rozpuszczalnym w tłuszczach, przechowywanym w komórkach tłuszczowych do czasu, gdy jest potrzebna dla organizmu. Jej przemiana w kalcytriol zachodzi w wątrobie i nerkach. Nie ma znaczenia, czy organizm otrzymuje witaminę D ze słońca czy z suplementów. Według dr Insogna, witamina D ze słońca nie jest lepsza dla twojego organizmu niż ta z diety. Twój organizm może wykorzystywać obie.

Działanie fotoprotekcyjne

W ostatnich latach w dermatologii dużo dyskutuje się o fotoprotekcyjnym działaniu witaminy D. Chociaż witamina D jest najlepiej pozyskiwana ze światła słonecznego, na jej skórną syntezę wpływa kilka czynników, w tym wiek, rodzaj skóry i styl życia. Istnieje również związek między ochroną przeciwsłoneczną a skórną syntezą witaminy D. Autorzy badania podkreślili, że odpowiednie stężenie witaminy D jest niezbędne dla zdrowia kości i zalecili stosowanie ochrony przeciwsłonecznej w razie potrzeby.

Oprócz działania fotoprotekcyjnego, witamina D hamuje również rozwój komórek keloidowych w skórze. Sprzyja także dojrzewaniu limfocytów T regulatorowych i hamuje produkcję cytokin zapalnych. Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń immunoreaktywnych, takich jak zapalne zapalenie skóry, łuszczyca i trądzik różowaty. Analogi witaminy D stanowią wybór terapeutyczny w wielu schorzeniach skóry.

Właściwości przeciwbakteryjne

Możliwe, że właściwości przeciwbakteryjne witaminy D wpływają na rozwój trądziku. Aktywna forma witaminy D, 1,25-dihydroksywitamina D3, jest głównym regulatorem ekspresji katelicydyny, kationowego peptydu przeciwdrobnoustrojowego, który jest wyrażany przez keratynocyty i monocyty. Badanie to otwiera nowe drogi dla witaminy D w dermatologii.

Wcześniejsze badania sugerowały, że witamina D odgrywa ważną rolę we wrodzonym układzie odpornościowym. Wśród jej funkcji wymienia się regulację wielu funkcji immunologicznych. W jednym z badań suplementacja witaminą D zwiększyła aktywność przeciwdrobnoustrojową płynu powierzchniowego dróg oddechowych płuc (ASL) i zniosła sezonowość. Aktywność przeciwdrobnoustrojowa 1,25D3 była znacząco podwyższona u ludzi poddanych przewlekłej ekspozycji na UVB.

Ból kości

Chociaż niedobór witaminy D jest związany z licznymi bólami mięśniowo-szkieletowymi, niektórzy zastanawiali się, czy jest on przyczyną bólu nóg. W najnowszym badaniu naukowcy analizowali związek między witaminą D a bólem kości, badając stężenie 25-hydroksywitaminy D (25-OHD) we krwi uczestników. U uczestników zdiagnozowano ból nad kością piszczelową i poddano ich odpowiednim badaniom w celu wykluczenia wtórnych przyczyn bólu. Poziom 25-OHD w surowicy oznaczono metodą ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). Dopasowane wiekowo osoby kontrolne bez bólu nóg służyły jako kontrola.

Ciężki niedobór może prowadzić do bólu kości i osłabienia mięśni, utrudniając wchodzenie po schodach i wstawanie z niskich miejsc. Brak witaminy D może również prowadzić do złamań linii włosów lub bólu kości. Ten rodzaj bólu może objawiać się w biodrach, udach, stopach lub dolnej części pleców. W rzeczywistości, niedobór witaminy D może prowadzić do bólu kości w każdej części ciała.

Zmiękczenie kości

Jedną z najczęstszych chorób niedoborowych zarówno u dzieci jak i dorosłych jest niedobór witaminy D. Brak witaminy D prowadzi do osteomalacji, stanu, w którym kości nie twardnieją i nie ulegają mineralizacji. Jest również związany z krzywicą, która charakteryzuje się brakiem płytki wzrostowej. Chociaż żaden z tych stanów nie jest niebezpieczny, to jednak brak witaminy D może prowadzić do słabych kości.

Niedobór witaminy D u dzieci może prowadzić do krzywicy, stanu charakteryzującego się słabymi kośćmi i łamliwością. Ponieważ kości są bardziej miękkie, są bardziej podatne na obciążenia i ciężary. W rezultacie temu stanowi często towarzyszy sztywność i ból całego ciała. W ciężkich przypadkach może prowadzić do złamań. Objawy osteomalacji mogą również obejmować kruche kości i uogólniony ból.

Fotouszkodzenia

Podczas gdy celowa ekspozycja na promienie ultrafioletowe nie jest zalecana, przypadkowe, chronione światło słoneczne może zapewnić niezbędny poziom witaminy D. Niestety, przemysł opalania koncentruje się na osobach o jasnej karnacji i osobach starszych. Jednakże, można uzyskać swoją dzienną dawkę witaminy D poprzez spożycie diety, w tym tłustych ryb. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o ochronnym działaniu witaminy D na skórę. Dowiedz się również, w jaki sposób możesz chronić się przed fotouszkodzeniami wywołanymi przez słońce, stosując odpowiednią dietę.

Promienie UVB mają krótszy dystans, więc ludzie żyjący na większych wysokościach produkują więcej witaminy D niż ci żyjący na poziomie morza. Według badań przeprowadzonych w 2009 roku, ludzie mieszkający w obozie bazowym Mount Everestu wytwarzali cztery razy więcej witaminy D niż mieszkańcy miasta Agra w Indiach, które znajduje się 169 metrów nad poziomem morza. Należy jednak pamiętać, że promienie UVB mogą powodować oparzenia słoneczne i zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane