Jak światło słoneczne wpływa na syntezę witaminy D?

Jak światło słoneczne wpływa na syntezę witaminy D?

Jak człowiek otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D? Odpowiedź leży w ekspozycji na światło słoneczne i zmianie diety. Osoby o ciemniejszej skórze syntetyzują mniej witaminy D, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych. Według narodowego badania Amerykanów, średnie stężenie 25-hydroksywitaminy D w surowicy osób rasy kaukaskiej wynosiło 28 ng/mL, a Meksykanów 21 ng/mL.

Światło słoneczne

Światło słoneczne odgrywa kluczową rolę w syntezie witaminy D. Podczas ekspozycji na światło słoneczne, cholesterol w skórze jest przekształcany w witaminę D3. Podczas gdy duża ekspozycja na światło słoneczne jest niezbędna dla optymalnego poziomu witaminy D, zbyt duża ilość światła słonecznego może mieć również szkodliwe skutki. Oto jak światło słoneczne może wpływać na syntezę witaminy D. Należy dążyć do uzyskania co najmniej dwóch godzin światła słonecznego każdego dnia i przebywać na zewnątrz w ciągu dnia.

Oprócz zwiększania produkcji witaminy D, światło słoneczne może również pomóc w zapobieganiu rozwojowi raka skóry. Najbardziej efektywnym czasem na ekspozycję na słońce jest południe, kiedy słońce jest najsilniejsze. Osoby o ciemniejszej skórze mogą odnieść korzyści z tej większej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ może ona pomóc organizmowi w szybszej syntezie witaminy D. Ponadto, ciemna skóra może chronić organizm przed promieniami UVB, działając jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Dieta

Wielu Kanadyjczyków ma niski poziom witaminy D we krwi, nawet w okresie zimowym. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że 21% młodych białych kobiet miało stężenie w surowicy poniżej 40 nmol/l podczas miesięcy zimowych. To odkrycie jest szczególnie uderzające dla Azjatów i innych populacji o ciemniejszej skórze. Badanie przeprowadzone przez Ruckera i wsp. wykazało podobne wyniki. Stężenia witaminy D były jednak niższe u Azjatów niż u Europejczyków.

Chociaż witamina D jest niezbędna dla wzrostu i zdrowia kości, jej działanie wykracza daleko poza kości. W rzeczywistości osoby starsze są szczególnie narażone na niedobór witaminy D ze względu na zmiany związane ze starzeniem się. Pomimo tego, badacze nie znaleźli żadnych dowodów łączących spożycie witaminy D z występowaniem tru u osób starszych. Natomiast u dzieci witamina D jest ważna dla prawidłowego wzrostu i zdrowia kości. U osób dorosłych natomiast ważne jest, aby każdego dnia uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego, aby wytworzyć odpowiednią ilość tego hormonu.

Suplementy

Istnieje kilka powodów, dla których ludzie mogą nie być w stanie syntetyzować wystarczających ilości witaminy D. Należą do nich nieodpowiednia ekspozycja na światło słoneczne, nieodpowiednia dieta oraz choroby takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz choroby wątroby i nerek. Ponadto, niedobór witaminy D może przyczynić się do nasilenia niektórych chorób, takich jak toczeń. Dlatego suplementacja jest ważna dla osób z którymkolwiek z tych schorzeń. Aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczające ilości witaminy D, powinieneś poddać się prostemu badaniu krwi.

Poziom 25-hydroksywitaminy D w surowicy ulega wahaniom przez całe życie. Znaczny niedobór witaminy D powoduje niskie stężenie wapnia i fosforanów we krwi, krzywicę i osteomalację. Na szczęście niedobór witaminy D jest obecnie mniej powszechny, ponieważ więcej produktów spożywczych zawiera witaminę D. Z tego powodu wiele osób sięga po suplementy. W przypadku osób dorosłych, najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu witaminy D jest przebywanie na świeżym powietrzu!

Melanina

Melanina jest nieprzezroczystym polimerem produkowanym przez melanocyty skóry. Pigment ten skutecznie pochłania promieniowanie elektromagnetyczne. Konkuruje on jednak z 7-dehydrocholesterolem o pochłanianie fotonów UVB. Dlatego skóra o ciemnej pigmentacji, np. u Afroamerykanów, wymaga dłuższej ekspozycji na promieniowanie UV. Aby uniknąć uszkodzenia skóry, należy stosować filtry przeciwsłoneczne i odzież ochronną, aby uniknąć nadmiernej ekspozycji na słońce.

Rozmieszczenie 7-DHC w ludzkiej skórze jest nadal niejasne, ale wyniki badań laboratoryjnych wskazały, że jest on bardziej skoncentrowany w górnych warstwach skóry, takich jak warstwa rogowa. W ten sposób wyniki eksperymentów mogą być również inne u osób o ciemniejszej skórze. Wyniki mogą sugerować, że synteza prewitaminy D zachodzi w warstwie rogowej naskórka tuż nad silnie zmelanizowanymi dolnymi warstwami naskórka i pomiędzy czapeczkami jądrowymi melaniny.

Regulacja homeostazy wapnia przez witaminę D

Zapasy wapnia w organizmie są kontrolowane przez kilka mechanizmów, w tym fosforan, 1,25-dihydroksywitaminę D-3 i hormon przytarczyc. Podczas gdy większość wapnia w organizmie jest przechowywana w kościach, niewielka jego część jest dostępna do wymiany w surowicy. Poniższy schemat opisuje rolę witaminy D i wapnia w regulacji homeostazy wapnia.

Wpływ witaminy D na organizm jest w dużej mierze zapośredniczony przez działanie kompleksu receptora 1,25-D-witaminy D. Kompleks ten wiąże się z elementem odpowiedzi na witaminę D zlokalizowanym 5′ upstream miejsca startu transkrypcji genów witaminy D. Po związaniu cząsteczka indukuje transkrypcję genów. Ponadto witamina D promuje wydzielanie fosforylowanych kwasów żółciowych, które są niezbędne w homeostazie wapnia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane