Jakie są odpowiednie witaminy przy niedoczynności tarczycy?

Jakie są odpowiednie witaminy przy niedoczynności tarczycy?

Selen chroni tarczycę przed zapaleniem i stresem oksydacyjnym. Witamina D uzupełnia utracone składniki odżywcze. Witamina A reguluje metabolizm hormonów tarczycy. To tylko kilka przykładów składników odżywczych, które są kluczowe dla organizmu osób z niedoczynnością tarczycy. Owoce morza są doskonałym źródłem jodu, ponieważ zawierają go naturalnie. Należy jednak unikać soli jodowanej, ponieważ może ona powodować obrzęki i wysokie ciśnienie krwi.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z zdrowie-dzisiaj.pl

Selen chroni tarczycę przed zapaleniem i stresem oksydacyjnym

Niedobór selenu upośledza metabolizm hormonów tarczycy. Selen uniemożliwia przekształcenie tyroksyny (T4) w aktywną metabolicznie trójjodotyroninę (T3). Hormony tarczycy regulują temperaturę ciała i metabolizm. Ich produkcja wpływa na rytm serca. Selen chroni tarczycę przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym.

Chociaż jego korzyści nie są do końca poznane, badania powiązały selen ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia niektórych rodzajów raka. Badania wykazały, że selen jest w stanie zapobiegać rakowi poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego, poprawę funkcji immunologicznych i zwalczanie komórek rakowych. Co więcej, selen może mieć również korzyści psychiczne. U pacjentów z chorobą Alzheimera, diety bogate w selen poprawiły pamięć, co jest oznaką zdrowszego mózgu.

Witamina D zastępuje utracony poziom składników odżywczych

Pacjenci z niedoczynnością tarczycy potrzebują odpowiednich ilości witaminy D, aby utrzymać poziom hormonów tarczycy. Jednak poziom witaminy D jest często niższy niż optymalny. Witamina D jest niezbędna do produkcji hormonów tarczycy i bierze udział w setkach funkcji wspierających zdrowie. Poziom witaminy D powinien mieścić się w przedziale od 50 do 80 ng/mL. Ten składnik odżywczy może być brakującym ogniwem dla kobiet, które przyjmują hormony tarczycy.

Promienie słoneczne UVB tworzą witaminę D. Osoby mieszkające blisko równika uzyskają wyższe stężenie witaminy D dzięki codziennej ekspozycji, natomiast osoby mieszkające dalej na północ lub południe mogą potrzebować suplementów witaminy D. Światło słoneczne może być korzystne dla ogólnego stanu zdrowia i może regulować funkcje tarczycy. Ważne jest, aby codziennie dostarczać sobie odpowiednią ilość witaminy D ze słońca, a suplementacja może być potrzebna do utrzymania idealnego poziomu witaminy D.

Biotyna zakłóca test immunologiczny

W niedawnym badaniu stwierdziliśmy, że biotyna zakłóca test immunologiczny na hormony tarczycy (TFT) u pacjenta, który przyjmował biotynę. Przeprowadziliśmy systematyczny przegląd artykułów przy użyciu PubMed i OVID MEDLINE, aby zidentyfikować odpowiednie prace. Szukaliśmy „biotyny”, „tarczycy” i „zakłóceń” w tytułach i streszczeniach tych artykułów. Przejrzeliśmy również referencje i zidentyfikowaliśmy dodatkowe prace, które poruszały ten temat.

W tym przypadku interferencja biotyny spowodowała fałszywie wysokie i niskie poziomy hormonów tarczycy. Chociaż nie zaobserwowaliśmy u pacjentki żadnych klinicznych objawów nadczynności tarczycy, podejrzewamy, że biotyna przyczyniła się do uzyskania wyników odbiegających od normy. Zakłóciło to interpretację wyników przez laboratorium. Ponieważ biotyna zakłóca wiele testów immunologicznych, Greenlee postanowił skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, dr Grebe.

Witamina A reguluje metabolizm hormonów tarczycy

Organizm ludzki wykorzystuje duże ilości witaminy A do wielu funkcji, w tym do regulacji metabolizmu hormonów tarczycy. Niedobór witaminy A może pogorszyć objawy zaburzeń tarczycy. Hormon jod jest potrzebny do utrzymania tarczycy w zdrowiu, a niedobór witaminy A może pogorszyć ten stan. Ponadto, retinoidy mogą negatywnie wpływać na metabolizm jodu. Jednak potrzeba więcej badań, aby określić korzyści z witaminy A dla zaburzeń tarczycy. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy w Stanach Zjednoczonych jest choroba Hashimoto, stan, w którym przeciwciała atakują tarczycę, powodując, że nie produkuje ona już hormonów.

Chociaż witamina A jest ważna dla prawidłowego rozwoju i wzrostu, ostatnie badania wykazały, że może ona wpływać na metabolizm hormonów tarczycy w organizmie człowieka. Witamina A hamuje wydzielanie hormonu stymulującego tarczycę (TSH) poprzez obniżenie ekspresji genu TSH-b. Jednak wpływ witaminy A na czynność tarczycy u osób otyłych jest nieznany, szczególnie u osób z genetyczną predyspozycją do niedoczynności tarczycy. Z tego powodu obecne badanie ma na celu zbadanie wpływu suplementacji witaminą A na czynność tarczycy u otyłych kobiet zagrożonych subkliniczną niedoczynnością tarczycy.

Ryby są dobrym źródłem witaminy A

Choć nieopanowana niedoczynność tarczycy nie jest groźna, może prowadzić do podwyższenia poziomu złego cholesterolu i chorób serca. Ryby zawierają dużą ilość witaminy A i kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i wzmocnić układ odpornościowy. Tłuste ryby zawierają również selen, minerał, który jest skoncentrowany w tarczycy. Obecność selenu w tarczycy jest ważna dla zapobiegania chorobom serca i zmniejszania stanu zapalnego.

Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym, który należy spożywać, jest witamina D. Niedoczynność tarczycy jest często spowodowana niedoborem witaminy D, dlatego tak ważna jest suplementacja dobrym źródłem tej witaminy. Ryby są dobrym źródłem witaminy D, podobnie jak niektóre grzyby, a wzbogacone mleko jest dobrym sposobem na uzyskanie tej witaminy. Jeśli jednak te produkty nie występują w Twojej diecie, możliwe jest przyjmowanie suplementów witaminy D.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane