Witaminy na wzrost u dzieci

Witaminy na wzrost u dzieci

Prawdopodobnie widziałeś reklamy witaminy z Flintstonów lub witaminy z gumijagód. Te witaminy mogą wspomóc wzrost Twojego dziecka i rozwinąć jego wzrok, mięśnie, skórę i system odpornościowy. Mleko, ser, jajka i żółto-pomarańczowe warzywa są doskonałym źródłem witaminy A. Witaminy z grupy B wspierają produkcję energii, zdrowy układ krwionośny i nerwowy oraz sprzyjają normalnemu wzrostowi. Witamina B znajduje się również w nabiale i mięsie. Przyjmowanie suplementu witaminy C może poprawić wzrost tkanki mięśniowej.

RDA dla witaminy D

RDA dla witaminy D dla wzrostu u dzieci jest zalecane dla zdrowego wzrostu. Witamina D jest niezbędna do stałego wzrostu, szczególnie u dzieci i młodzieży. RDA dla dzieci zostało wyprowadzone z zalecanego spożycia dla dorosłych, biorąc pod uwagę różne potrzeby związane ze wzrostem w okresie dzieciństwa. RDA dla dzieci wynosi około 400 mikrogramów dziennie (lub ekwiwalent). RDA dla witaminy D dla wzrostu u dzieci jest również dostępne w postaci a-tokoferolu, który jest aktywną formą witaminy E.

RDA dla witaminy D dla wzrostu u dzieci opiera się na danych zebranych przez National Health and Nutrition Examination Survey (NHNES) w latach 2005-2006. Średnie całkowite spożycie witaminy D przez amerykańskie dzieci w wieku od 4 do 8 lat wynosiło 9,3 mikrogramów dziennie dla chłopców i 7,8 mikrogramów dziennie dla dziewcząt. Dla tych, którzy nie są pewni swojego spożycia witaminy D, zaleca się, aby dzieci spożywały 400 IU dziennie.

Endocrine Society zaleca, aby dzieci przyjmowały suplementy witaminy D, jeśli ich poziom 25-hydroksywitaminy D w surowicy jest niższy niż 75 nmol/L (30 ng/mL). Zalecana dzienna dawka dla dorosłych wynosi około 37,5 do 50 mcg (1,500-1,600 IU). RDA dla witaminy D dla wzrostu u dzieci wynosi od 15 do 25 miligramów (mcg). Rząd Wielkiej Brytanii zaleca 10 mcg (400 IU) dla obywateli w wieku czterech lat i starszych.

Jeśli dzieci nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D, mogą rozwinąć krzywicę, która jest chorobą, w której istniejąca tkanka kostna nie ulega mineralizacji. Efektem tego stanu są słabe kości i deformacje szkieletu. Nieleczona, ciężka krzywica może powodować zaburzenia rozwoju, opóźnienie w rozwoju, napady hipokalcemii, nieprawidłowości w budowie zębów i kardiomiopatię. Niedobór witaminy D nie jest rzadki u dzieci i młodych dorosłych, a RDA na witaminę D dla wzrostu u dzieci jest zalecane przez American College of Pediatricians.

Oprócz RDA dla witaminy D dla wzrostu u dzieci, ilość źródeł witaminy D w diecie w USA nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatniej dekady. Dane z badania NHANES 2011-2014 sugerują, że większość osób w Stanach Zjednoczonych otrzymuje wystarczające ilości witaminy D. Istnieją jednak znaczne różnice w ilości witaminy D w spożywanych pokarmach i napojach. Oprócz źródeł dietetycznych istnieją suplementy diety, które są dobrym źródłem witaminy D dla dzieci.

Badania wykazują również, że witamina D jest powiązana z wieloma wynikami zdrowotnymi, w tym z cukrzycą, chorobami układu krążenia i depresją. Agencja Badań nad Opieką Zdrowotną i Jakością przyjrzała się również prawie 250 badaniom i ustaliła, że dzieci, które spożywają odpowiednie ilości witaminy D, będą mniej podatne na te choroby. Wykazują również zmniejszone ryzyko wystąpienia wielu rodzajów raka. I jest znacznie więcej dowodów na poparcie potrzeby spożywania witaminy D przez dzieci, a RDA dla witaminy D dla wzrostu u dzieci jest niezbędne dla optymalnego zdrowia.

RDA dla witaminy E

Według National Institutes of Health, zalecany dodatek dietetyczny (RDA) dla witaminy E wynosi 15 mg dziennie dla dorosłych i 19 mg dla kobiet w ciąży i karmiących. Niemowlęta powinny spożywać minimum 4 mg dziennie, a dzieci w wieku 0-6 miesięcy i od siedmiu do dwunastu lat – od siedmiu do jedenastu miligramów dziennie. RDA dla witaminy E dla wzrostu u dzieci jest nieco wyższe niż te poziomy.

Dla dzieci RDA wynosi 15 mg na dzień. Suplementy mogą być alternatywą dla naturalnej witaminy E, zwłaszcza jeśli dzieci nie otrzymują wystarczającej ekspozycji na słońce. Dzieci powinny również spożywać odpowiednie ilości witaminy E, która jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla wzrostu i rozwoju. Witamina E znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym w warzywach, pełnych ziarnach, orzechach i nasionach. Jej rola w zdrowym wzroście i rozwoju nie jest w pełni zrozumiała, ale ważne jest, aby spełnić RDA dla witaminy E.

RDA dla witaminy E dla wzrostu u dzieci jest wyrażone jako suplement diety z tokoferolem (a). RDA wyprowadzono z zalecanego spożycia dla dorosłych, uwzględniając różnicę w beztłuszczowej masie ciała i zwiększone zapotrzebowanie na wzrost w dzieciństwie. RDA dla witaminy E dla wzrostu u dzieci wynosi 7 miligramów dziennie dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat i 11 miligramów dla dzieci w wieku od dziewięciu do trzynastu lat.

U dzieci RDA dla witaminy E na wzrost dzieli się na trzy oddzielne grupy w oparciu o metaboliczną masę ciała dziecka. Zgodnie z ogólną zasadą, dzieci poniżej ósmego roku życia potrzebują czterech miligramów witaminy E dziennie, natomiast dzieci w wieku od dziewięciu do trzynastu lat powinny spożywać pięć miligramów witaminy E dziennie. Dziecko, które nie spełnia RDA dla witaminy E, powinno przyjmować uzupełniający wapń. Suplementy multiwitaminowe/mineralne dla dzieci zwykle dostarczają co najmniej 150 miligramów wapnia dziennie.

Niektóre badania sugerują jednak, że witamina E może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Witamina E hamuje utlenianie cholesterolu LDL, co uważa się za krok inicjujący miażdżycę. Ponadto uważa się, że zapobiega zakrzepom krwi, które mogą prowadzić do zawału serca i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Ponieważ RDA dla witaminy E wzrasta u dzieci, wielu badaczy zaleca suplementację witaminą E.

RDA dla dziecka na wapń opiera się na potrzebach rozwijającego się organizmu. RDA dla wapnia u dzieci opiera się na ilości potrzebnej do prawidłowej mineralizacji kości, osiągnięcia szczytowej masy kostnej i zmniejszenia ryzyka osteoporozy w wieku dorosłym. RDA dla wapnia u dzieci wynosi 1,000 miligramów dziennie dla wieku od czterech do ośmiu lat. Ponadto dzieci powinny spożywać odpowiednie ilości niektórych warzyw i zbóż.

RDA dla wapnia

Wapń jest niezbędny dla rosnących dzieci i młodzieży, ponieważ mają one więcej kości i zębów. Pomaga również w przekazywaniu sygnałów nerwowych, skurczu mięśni i wydzielaniu hormonów. Na szczęście wapń jest łatwo dostępny w produktach mlecznych i zielonych warzywach liściastych. Ponieważ dzieci mogą korzystać z wapnia, wzrosła zalecana dzienna dawka wapnia dla dzieci. Zalecenia te stanowią początek, ale potrzeba więcej badań, aby określić, ile wapnia potrzebują młodzi ludzie.

Większość wapnia w organizmie człowieka znajduje się w kościach i zębach, dlatego odpowiednie spożycie wapnia jest niezbędne do prawidłowej mineralizacji rosnących kości, osiągnięcia szczytowej masy kostnej i zmniejszenia ryzyka osteoporozy w wieku dorosłym. Wapń jest dostępny w wielu produktach spożywczych, ale produkty mleczne są najłatwiej przyswajalnym źródłem tego minerału. Jedna filiżanka mleka zawiera 300 mg wapnia. Dlatego picie trzech do czterech filiżanek mleka dziennie wystarczy, aby spełnić RDA dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat. Inne źródła wapnia to niektóre ziarna i warzywa.

RDA dla wapnia u dzieci wynosi 1000 miligramów dziennie. Dla młodszych dzieci RDA jest nieco wyższe i wynosi 1,333 mg na dzień. Jednak witamina A jest nadal ważnym składnikiem odżywczym, dlatego zaleca się suplementację dzieci multiwitaminą zawierającą co najmniej 750 mg wapnia. Należy jednak unikać tych suplementów, jeśli dziecko jest poniżej drugiego roku życia. RDA dla wapnia u dzieci jest wyższe niż RDA dla dorosłych.

Nie ma wyraźnej korelacji pomiędzy RDA dla wapnia a masą kostną u dzieci. W ostatnim przeglądzie badań stwierdzono, że spożywanie dwóch porcji nabiału dziennie jest wystarczające do wspomagania akrecji kości u dzieci w wieku od ośmiu do szesnastu lat. Niemniej jednak odnotowano, że zwiększone spożycie nabiału wiąże się ze wzrostem wagi u dzieci. Jest to niepokojące, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny wskaźnik otyłości u dzieci. Ponadto nie jest jasne, jaką rolę odgrywa nabiał w otyłości dziecięcej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane