7 niezbędnych witamin dla mężczyzn powyżej 30 roku życia

7 niezbędnych witamin dla mężczyzn powyżej 30 roku życia

Na rynku istnieje wiele różnych suplementów multiwitaminowych dla mężczyzn. Możesz wybierać spośród kapsułek, proszku lub form płynnych w zależności od rodzaju wchłaniania, którego potrzebujesz. Dla osób, które mają problemy z połykaniem tabletek, możesz wybrać formy płynne. Płynne suplementy multiwitaminowe mogą być również łatwiejsze do dostosowania. Istnieją również suplementy multiwitaminowe, które zawierają beta-karoten, witaminę pochodzącą z roślin, która ma najmniejsze szanse na toksyczność.

Omega-3 wspierają zdrowie serca

Eksperci od dawna wiedzą, że zdrowe serce może być wspierane przez kilka prostych czynników. Włączenie ćwiczeń i kwasów tłuszczowych omega-3 do swojej diety może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, które może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ćwiczenia mogą również podnieść poziom „dobrego” cholesterolu, jednocześnie obniżając poziom „złego” cholesterolu. Włączając więcej aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny, możesz chronić swoje serce i zapobiegać chorobom układu krążenia. Poniżej wymieniono 7 prostych sposobów na poprawę zdrowia serca.

Ryby zawierają najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3. Rośliny również zawierają ALA. Choć nie jest tak bogaty w DHA i EPA, wykazano, że ALA zmniejsza ryzyko chorób serca. Siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie i nasiona chia zawierają ALA. Te pokarmy również przekształcają się w DHA, lepszą formę Omega-3. Wiele pokarmów wzbogaconych w omega-3 jest wytwarzanych z olejem z alg, który zawiera zarówno EPA, jak i DHA.

Zespół badawczy badał roślinne źródła kwasów tłuszczowych omega-3 pod kątem ich korzyści dla zdrowia serca. Przeanalizowali randomizowane badania kliniczne, badania epidemiologiczne i metaanalizy, aby sprawdzić, które pokarmy zawierają najwięcej ALA. Stwierdzili, że włączenie żywności o wysokiej zawartości ALA do planu żywieniowego sprzyjającego zdrowiu serca przynosi znaczne korzyści. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy te suplementy są naprawdę korzystne. Ale na razie nie ma powodów do obaw. Dzięki niedawnej aprobacie FDA dla Neptune Krill Oil, ALA jest na dobrej drodze, by stać się podstawą w sklepie spożywczym.

Witamina B12 jest kluczowym składnikiem odżywczym

Ważne jest, aby mężczyźni otrzymywali wystarczającą ilość witaminy B12, składnika odżywczego niezbędnego do produkcji czerwonych krwinek oraz zdrowia nerwowego i genetycznego. Starzenie się i uboga dieta zmniejszają wchłanianie witaminy B12. Niektórzy ludzie, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy B12 są wegetarianami lub weganami, lub mają pewne schorzenia przewodu pokarmowego, takie jak choroba Crohna. W takich przypadkach konieczne jest przyjmowanie suplementu B12.

Organizm nie potrafi wytworzyć własnej witaminy B12, dlatego musi ona pochodzić z diety. Dzienne spożycie 2,4 mikrogramów witaminy B12 powinno być wystarczające dla większości mężczyzn. Jednak witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że organizm wchłania tylko to, czego potrzebuje, a nadmiar wypłukuje. Kiedy osoba nie spożywa wystarczającej ilości, musi codziennie przyjmować suplementy, aby uzupełnić jej poziom.

Spożywanie zdrowej diety z dużą ilością owoców i warzyw to świetny sposób na uzyskanie zalecanych dziennych dawek witamin i minerałów. Jeśli jednak szukasz wygodniejszego sposobu na uzyskanie zalecanej dziennej dawki witamin i minerałów, rozważ przyjmowanie suplementu multiwitaminowego. Wypełni on luki pozostawione przez ubogą dietę i brak tych składników odżywczych.

Niedobór witaminy B12 jest często trudny do wykrycia, ponieważ objawy występują stopniowo. Jeśli jednak jesteś zaniepokojony, powinieneś poprosić swojego lekarza o wykonanie badania krwi na obecność witaminy B12. Proaktywne badania kontrolne pomogą zapobiec nieodwracalnym szkodom w Twoim organizmie. Ważne jest również, aby regularnie odwiedzać lekarza, ponieważ starsi dorośli mają już wiele innych problemów zdrowotnych.

Witamina C jest kluczowym składnikiem odżywczym

Podczas gdy witamina C jest niezbędna dla zdrowego wzrostu tkanek i reprodukcji, może również pomóc w zapobieganiu przeziębieniom i grypie. Mężczyźni potrzebują co najmniej 90 miligramów tego składnika odżywczego dziennie. Wiele owoców i warzyw jest bogatych w ten składnik odżywczy. Witamina C została powiązana ze zmniejszonym ryzykiem przeziębienia i pomaga organizmowi wchłaniać żelazo. Mężczyźni, którzy spożywają pokarmy bogate w witaminę C, mają również lepsze wchłanianie żelaza.

Wśród wielu korzyści płynących z witaminy C, została ona powiązana z gojeniem się ran. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, który jest kluczowym składnikiem skóry, mięśni i innych tkanek. Ponadto, niskie dawki witaminy C zostały powiązane z wolniejszym gojeniem się ran. Badania sugerują, że suplementy witaminy C mogą chronić przed wysokim ciśnieniem krwi i chorobami serca. Jednak brak witaminy C nie zapobiega wystąpieniu zapalenia stawów, ale może obniżyć ryzyko wystąpienia zaćmy i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.

Korzyści antyoksydacyjne witaminy C są dobrze udokumentowane. Chroni ona leukocyty przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Zwiększa również zdolność neutrofilów do zabijania bakterii. Dodatkowo promuje proliferację i różnicowanie limfocytów B i T. Uważa się, że właściwości antyoksydacyjne witaminy C pomagają również w zapobieganiu chorobom serca. Osoby zainteresowane wartością antyoksydacyjną witaminy C powinny spożywać pokarmy w nią bogate.

Witamina D jest kluczowym składnikiem odżywczym

Wiele badań powiązało witaminę D z szeregiem efektów zdrowotnych. W tym rozdziale zbadamy związek pomiędzy witaminą D a siedmioma głównymi chorobami: rakiem, chorobami układu krążenia, depresją, stwardnieniem rozsianym, cukrzycą typu 2 i utratą wagi. Wciąż jednak trwają dyskusje na temat tego, ile witaminy D jest niezbędne do utrzymania optymalnego zdrowia kości. Na szczęście istnieje wiele składników odżywczych, które mają znaczący pozytywny wpływ na zdrowie, więc przyjmowanie suplementów jest nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne.

Ostatnie badania wskazują, że poziom witaminy D u mężczyzn po 30. roku życia nie grozi niedoborem. Badanie National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2011-2014 wykazało, że prawie wszyscy uczestnicy powyżej 2,5 roku życia mieli wystarczający poziom witaminy D we krwi. Natomiast tylko około 4% było zagrożonych niedoborem, a 18% miało nieodpowiedni poziom. Jednak stosowanie suplementów wiązało się z wyższymi poziomami witaminy D niż spożycie oparte na diecie.

Istnieją dwa główne źródła witaminy D w diecie: ekspozycja na słońce i żywność. Żółtka jaj, tłuste ryby i grzyby hodowane w świetle UV naturalnie zawierają witaminę D. Wzmocnione mleko i niektóre produkty niebędące nabiałem również zawierają ten składnik odżywczy. Ponadto, niektóre marki płatków śniadaniowych i sok pomarańczowy są wzbogacone w witaminę D. Ale jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ekspozycji na słońce, powinieneś porozmawiać z lekarzem o przyjmowaniu suplementów witaminy D. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D, może być konieczne przyjmowanie wapnia.

CoQ10 jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach

Suplement zawierający CoQ10 może zwiększyć poziom energii i pomóc w zwalczaniu chorób związanych z wiekiem. Organizm produkuje większość zapotrzebowania z diety, a część jest spożywana. Dzienne zapotrzebowanie typowej osoby wynosi około 500 mg i zwykle znajduje się w mięsie organicznym, warzywach i roślinach strączkowych. Chociaż CoQ10 jest uważany za bezpieczny dla większości ludzi, nie jest zalecany do stosowania przez niemowlęta lub dzieci poniżej 18 roku życia. Powinny go również unikać osoby w ciąży, karmiące piersią lub mające zaplanowaną operację w ciągu najbliższego tygodnia. CoQ10 jest bezpieczny do podjęcia w umiarkowanych ilościach, ponieważ został związany z niektórych łagodnych skutków ubocznych, takich jak wysypki skórne i objawy grypopodobne. Może on również obniżać poziom cukru we krwi, wpływać na liczbę plemników u mężczyzn oraz wpływać na poziom lipidów we krwi.

Z wiekiem produkcja CoQ10 w naszym organizmie spada. Ten niedobór jest związany z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z chorobami układu krążenia i wysokim ciśnieniem krwi. Właściwości antyoksydacyjne CoQ10 mogą również chronić organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez chorobotwórcze bakterie i wirusy. Mężczyźni powyżej trzydziestego roku życia mogą być szczególnie narażeni na skutki stresu oksydacyjnego, ponieważ płuca otrzymują najwięcej tlenu. Jeśli płuca nie są odpowiednio chronione za pomocą CoQ10, może to prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak POChP i astma.

Chociaż koenzym Q10 nie ma oznaczenia witaminy, znajduje się w całym organizmie i wspiera całkowite zdrowie organizmu. Jest on powszechnie stosowany jako przeciwutleniacz i występuje w największym stężeniu w najciężej pracujących organach organizmu, w tym w sercu, wątrobie, nerkach i trzustce. Ponieważ organy te wymagają tak wiele energii do działania, wymagają najwyższych poziomów CoQ10.

Cynk jest kluczowym składnikiem odżywczym

W przeszłości naukowcy podkreślali znaczenie cynku dla utrzymania zdrowych funkcji odpornościowych. W rzeczywistości badania powiązały niskie stężenie cynku w surowicy z większą śmiertelnością i postępem choroby. W rzeczywistości 45 miligramów cynku dziennie spowalniało postęp AIDS i zmniejszało częstość występowania infekcji oportunistycznych. Ponadto znacznie zmniejszył on częstość występowania biegunki u mężczyzn zakażonych wirusem HIV.

Wśród pokarmów o dużej zawartości cynku, mięso, produkty mleczne i owoce morza zawierają największe stężenia tego składnika. Choć źródła te zawierają tłuszcz i cholesterol, są najlepszym źródłem cynku. Ostrygi, pieczony indyk i pieczeń wołowa to kilka z najlepszych opcji. Jedna uncja pieczonej wołowiny ma siedem miligramów cynku na porcję, podczas gdy jeden plasterek sera szwajcarskiego ma tylko jeden. Cynk można również uzyskać z płatków śniadaniowych.

Podczas gdy cynk ma wiele korzyści dla organizmu, jest uważany za niezbędny składnik odżywczy. Jest on potrzebny do zdrowego funkcjonowania układu odpornościowego, prawidłowego krzepnięcia krwi i naprawy skóry. Właściwości antyoksydacyjne cynku mogą pomóc organizmowi w walce ze stresem oksydacyjnym i innymi chorobami przewlekłymi. Cynk jest niezbędnym minerałem dla mężczyzn powyżej 30 roku życia, więc upewnij się, że uzupełniasz swoją dietę w wystarczającą ilość cynku każdego dnia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane