Jak obniżyć poziom TSH za pomocą leków

Jak obniżyć poziom TSH za pomocą leków

Jeśli masz raka tarczycy, możesz wziąć następujące leki, aby obniżyć poziom TSH. Leki te obejmują metforminę, dopaminę, bromokryptynę i nadchloran potasu. Wszystkie one działają w inny sposób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o każdym rodzaju i jak je stosować, aby kontrolować poziom TSH. Poniższa lista nie jest kompletna i może nie być wyczerpująca.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z tarczyca.net

Metformina

Metformina jest jednym z najczęściej stosowanych leków na cukrzycę, a jej stosowanie zostało również powiązane z jej wpływem na tarczycę. Badania pokazują, że pacjenci przyjmujący metforminę mają również niższe poziomy TSH, co może być ważne, jeśli pacjent przyjmuje hormon tarczycy z powodu niedoczynności tarczycy. Naukowcy przeanalizowali wpływ metforminy i innego leku przeciwcukrzycowego znanego jako sulfonylomocznik na poziom TSH u pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

Chociaż metformina obniża poziom TSH za pomocą leków, nadal nie jest jasne, jak dokładnie działa. Jedna z hipotez mówi, że metformina zwiększa liczbę receptorów TSH i robi to poprzez zwiększenie tonu dopaminergicznego w mózgu. Ale, inna możliwość jest taka, że metformina wzmacnia hamujący wpływ hormonów tarczycy na centralne wydzielanie TSH. Jednak ten mechanizm nie modyfikowałby krążących poziomów TSH lub FT3. Mógłby on również tłumaczyć, dlaczego niektóre osoby z podwyższonym poziomem TSH mają stabilne BMI.

Dopamina

Wydzielanie TSH jest regulowane przez uwalnianie GABA, neuroprzekaźnika, który ma hamujący wpływ na zachowanie. Niski poziom GABA może prowadzić do niepokoju, słabego snu i zachowań uzależniających. Hormony tarczycy są produkowane w odpowiedzi na wiele czynników, w tym dopaminę i GABA. Leki obniżające poziom TSH mogą pomóc w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom niskiego poziomu tych neuroprzekaźników.

Jeśli poziom TSH w surowicy niemowlęcia jest podwyższony, a niski poziom T4 jest prawidłowy, dziecko może cierpieć na wrodzoną niedoczynność tarczycy. Zalecana jest wizyta u endokrynologa dziecięcego. Pełny wywiad i badanie fizyczne są niezbędne do wykluczenia wrodzonej niedoczynności tarczycy. W przypadku niskiego poziomu TSH może być przepisana substytucja hormonu tarczycy.

Bromokryptyna

Istnieje kilka leków, które mogą obniżyć poziom TSH, od glikokortykoidów do bromokryptyny. Leki te działają na podwzgórze, hamując wydzielanie TSH i tłumiąc TRH, hormon powodujący nadprodukcję hormonu stymulującego tarczycę (TSH). W rzeczywistości przewlekłe stosowanie tych leków nie wydaje się powodować klinicznie istotnej ośrodkowej niedoczynności tarczycy.

Chociaż stosowanie leków może pomóc w obniżeniu poziomu TSH, powinny być one stosowane tylko w przypadkach, gdy u pacjenta występuje subkliniczna niedoczynność tarczycy. Ponadto nie należy stosować TSH, jeśli u pacjenta występuje łagodny wzrost TSH. Może on powodować działania niepożądane, chociaż u niektórych osób występuje wzrost energii i poziomu cholesterolu. Jeśli poziom TSH jest zbyt wysoki, należy zgłosić się do lekarza, aby ustalić, czy konieczne jest zastosowanie mniejszej dawki hormonu tarczycy.

Nadchloran potasu

Należy pamiętać, że nadchloran potasu może mieć negatywny wpływ na hormony tarczycy. Ten związek chemiczny jest neurotoksycznym tiocyjanianem występującym w dymie papierosowym i innych substancjach chemicznych występujących w środowisku. Indukuje również glukuronidację T4 i zmniejsza jej okres półtrwania. Pestycydy takie jak dioksyna i triklosan są znane z obniżania poziomu T4 poprzez indukowanie glukuronidacji tego hormonu. Wykazano również, że polichlorowane bifenyle (PCB), przemysłowe substancje chemiczne zakazane w 1975 roku, obniżają poziom T4 u zwierząt.

Istnieje kilka ograniczeń obecnych badań, w tym małe próby badawcze i stosunkowo niewielka grupa uczestników. Nadchloran w moczu nie obniżał poziomu TSH i nie był związany z poziomem jodu we krwi. Ponadto próba badawcza była niewielka, obejmowała 92 osoby. W związku z tym zastosowanie wyników do populacji ogólnej może być trudne. Wyniki badania były również ograniczone przez fakt, że kobiety w ciąży należą do grup najbardziej narażonych na działanie nadchloranu.

Glukokortykoidy

Pytanie brzmi: jak obniżyć poziom TSH za pomocą leków? Dostępnych jest kilka leków, które mogą pomóc obniżyć poziom TSH we krwi. Niektóre z tych leków tłumią wydzielanie TSH, w tym glikokortykoidy. Glukokortykoidy hamują wydzielanie TRH w podwzgórzu poprzez receptor znany jako aneksyna 1. Glukokortykoidy tłumią również uwalnianie TSH z tyreotropów poprzez białko aneksyny 1. Glukokortykoidy w dużych dawkach tłumią również wydzielanie TSH w podwzgórzu, co prawdopodobnie wynika z faktu, że hamują one poziom TRH mRNA w podwzgórzu.

Poziom TSH powinien być ponownie sprawdzany co 6 do 12 miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli poziom TSH wynosi ponad 10mU/L, możesz mieć jawną niedoczynność tarczycy. Jeśli poziom wynosi od 4,5 do 10 mU/L, masz łagodnie niedoczynną tarczycę. Powinieneś być badany pod kątem TSH co 6 do 12 miesięcy, aby określić, czy musisz podjąć jakieś dodatkowe leczenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane