Na czym polega proces syntezy adrenaliny?

Na czym polega proces syntezy adrenaliny?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak hormony „walki lub ucieczki” otrzymują swoje nazwy, prawdopodobnie zainteresował Cię proces syntezy adrenaliny. W przeciwieństwie do innych hormonów, adrenalina nie jest produkowana w organizmie, lecz powstaje w nerwach. Wśród innych funkcji, stymuluje receptory noradrenaliny i wywołuje niedokrwienie kończyn i śmierć. Pomimo swojej użyteczności ma jednak również poważne skutki uboczne.

Noradrenalina jest produkowana głównie w nerwach

Noradrenalina jest neuroprzekaźnikiem i głównym składnikiem współczulnego układu nerwowego, który pełni ważne role w tonie sercowo-naczyniowym i reakcjach metabolicznych. Jest ona związana z osią podwzgórze-przysadka-nadnercza i utrzymuje toniczny poziom funkcji układu sercowo-naczyniowego. Noradrenalina jest wytwarzana przede wszystkim w nerwach, a receptory, dzięki którym działa na tkanki organizmu, decydują o jej działaniu fizjologicznym.

Noradrenalina jest produkowana w nerwach, a jej wysoki poziom może wpływać na wiele stanów zdrowia. Osoby z niskim poziomem noradrenaliny są podatne na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, osłabienie organizmu, guz chromochłonny. Wysoki poziom może powodować podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy i nadmierną potliwość. Ponadto zbyt wysoki poziom może skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji.

Jest to hormon „walki lub ucieczki”

Twoje ciało uwalnia adrenalinę, gdy doświadcza stresora. Hormon ten jest odpowiedzialny za to, abyś był czujny i gotowy do walki lub ucieczki. W niektórych sytuacjach wystarczy, że wyskoczysz z jadącego samochodu, zwiększysz tętno i spocisz się. Może również wpływać na Twój oddech lub powodować suchość w ustach. Chociaż jesteś czujny, twoje ciało może źle reagować na adrenalinę.

Kiedy pojawia się stresująca lub przerażająca sytuacja, nerwy prowadzące do gruczołów nadnerczowych zostają pobudzone, wyzwalając uwalnianie adrenaliny. Adrenalina jest uwalniana do krwiobiegu, gdzie służy do pomocy w walce z sytuacją lub ucieczce. Stąd hormon ten jest trafnie nazywany hormonem „walki lub ucieczki”.

Pobudza receptory noradrenaliny

Aktywowana noradrenalina jest neuroprzekaźnikiem uwalnianym przez komórki nerwowe. Neuroprzekaźnik ten ma duże powinowactwo do hamujących receptorów adrenergicznych niż do ułatwiających receptorów adrenergicznych. Noradrenalina wiąże się z trzema podstawowymi receptorami: receptorami alfa1 (alfa-1), receptorami alfa2 i receptorami beta. Wszystkie te trzy receptory są receptorami sprzężonymi z białkiem G, które regulują różne procesy.

Organizm człowieka wytwarza noradrenalinę z dopaminy i tyrozyny. Powstaje ona z aminokwasów fenyloalaniny i tyrozyny. Oba te aminokwasy znajdują się w prawie każdej żywności zawierającej białko, w tym w jajach i produktach mlecznych. NE następnie wiąże się z receptorami adrenergicznymi na komórkach docelowych i powoduje ich zwężenie.

Powoduje niedokrwienie kończyny i śmierć kończyny

Jeśli kończyna jest całkowicie niedokrwiona, wskazana jest pilna amputacja. W tym czasie można również wykonać arteriogram TK w celu oceny rozległości niedokrwienia. Ważna jest wczesna interwencja chirurgiczna, ponieważ całkowite zamknięcie tętnicy może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek w ciągu 6 godzin. Ostre niedokrwienie kończyn wymaga intensywnej opieki i wsparcia ze strony starszego chirurga. Do uszkodzonej kończyny należy dostarczyć tlen o wysokim przepływie. Jeśli kończyna jest żywa, należy jak najszybciej podać terapeutyczną dawkę heparyny. W ciężkich przypadkach można zastosować przedłużony kurs heparyny.

Ostre niedokrwienie kończyn może być wynikiem urazu, zakrzepicy lub rozwarstwienia. W wielu przypadkach odpowiedzialny jest skrzep serca lub zakrzepica. Choć sytuacja ta jest rzadka, pacjent może wymagać pilnej oceny naczyniowej. Do uratowania kończyny może być konieczna operacja, a jej przeżycie zależy od rozległości niedokrwienia.

Zwiększa czynność serca

Wydzielina nadnerczy zwiększa czynność serca, ciśnienie krwi i jej dotlenienie. Wzmacnia zmysł wzroku i słuchu, spowalnia trawienie, przekierowuje przepływ krwi do mięśni. Hormon ten zwiększa również tempo metabolizmu organizmu, maksymalizując dostawy tlenu i glukozy. Organizm ludzki może wykorzystać ten hormon do zwalczania stresu i ochrony przed sytuacjami zagrażającymi życiu. Chociaż nie jest to bezpośrednia przyczyna wysokiego ciśnienia krwi lub ataków serca, hormon ten jest produkowany przez nadnercza, gdy organizm doświadcza sytuacji stresowej.

Adrenalina jest również znana jako epinefryna i ma kilka dostępnych w handlu pochodnych. Adrenergetyki są środkami farmaceutycznymi, które naśladują działanie epinefryny. Takamine po raz pierwszy wyizolował ten hormon i zidentyfikował go w 1897 roku. Abel i Takamine uważali, że ich odkrycie jest takie samo, a hormon otrzymał nazwę rodzajową w Stanach Zjednoczonych. Takamine jednak odkrył ten sam hormon w 1900 roku, nie wiedząc, że pochodzi on z nadnercza. W 1904 roku brytyjski farmakolog Friedrich Stolz zsyntetyzował hormon w laboratorium.

Przedłuża oddychanie

Adrenalina jest hormonem produkowanym przez komórki chromafinowe w rdzeniach nadnerczy. Uwalniana jest w odpowiedzi na bodziec stresujący, co uruchamia specyficzne reakcje fizjologiczne przygotowujące organizm do działania stresora. Adrenalina zmniejsza również ryzyko krwotoku i jest stosowana w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Adrenalina jest bezpiecznym i skutecznym lekiem, ale niesie ze sobą pewne ryzyko, w tym potencjalne niepożądane reakcje na niektóre leki i chorobę niedokrwienną serca w wywiadzie.

Organizm ludzki wytwarza adrenalinę, gdy doświadcza stresu, co zwiększa tempo metabolizmu. Adrenalina składa się z węgla, wodoru, tlenu i azotu. Ten związek chemiczny ma wzór 56,8% C, 6,56% H i 28,4% O. To czyni ją jednym z najsilniejszych dostępnych leków reanimacyjnych. Pomimo niebezpieczeństw, wiele osób uważa, że korzyści płynące z tego leku przewyższają ryzyko.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane