Jakie leki można stosować przy zapaleniu skóry?

Jakie leki można stosować przy zapaleniu skóry?

Istnieje kilka sposobów leczenia zapalenia skóry. Niektórzy ludzie wybierają miejscowe kortykosteroidy, inni mogą spróbować inhibitorów kalcyneuryny lub mogą zdecydować się na suplementy diety. W tym artykule krótko omówimy te sposoby leczenia. Istnieje również kilka innych opcji leczenia, więc możesz zdecydować, która z nich najbardziej Ci odpowiada. Zanim jednak przejdziemy dalej, musimy zrozumieć, czym jest zapalenie skóry i jakie leki są dla Ciebie dostępne.

Miejscowe kortykosteroidy

Podczas gdy miejscowe kortykosteroidy na zapalenie skóry mogą być skuteczne, związane z nimi działania niepożądane mogą sprawić, że nie będą one odpowiednie dla niektórych pacjentów. Z tego powodu należy unikać stosowania tych leków na twarz przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. Leki te nie powinny być również stosowane na powieki. Należy je stosować tylko na miejsca dotknięte chorobą. Istnieje jednak kilka środków ostrożności, które powinieneś podjąć przed rozpoczęciem ich stosowania.

Częstotliwość leczenia miejscowymi kortykosteroidami musi być ustalona przez lekarza na podstawie Twojego wieku i nasilenia zapalenia skóry. Ponieważ miejscowe kortykosteroidy mogą powodować ciężkie działania niepożądane, należy porozmawiać z lekarzem o odstawieniu leku lub zmniejszeniu jego dawki. Ponadto należy dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania miejscowych kortykosteroidów.

Podczas stosowania miejscowych kortykosteroidów farmaceuci powinni zawsze umieszczać instrukcję stosowania na etykiecie wydawania leku. W ramach ostrożności niektórzy pacjenci przez długi czas będą przechowywać resztki preparatów kortykosteroidowych, zapominając o pierwotnym wskazaniu. Ponadto pacjenci są skłonni do dzielenia się lub ponownego użycia miejscowych steroidów, co może prowadzić do niewłaściwego stosowania na niezdiagnozowane choroby skóry.

Miejscowe inhibitory kalcyneuryny

Miejscowe inhibitory kalcyneuryny (TCI) to klasa leków, które stosuje się na skórę w celu leczenia różnych stanów zapalnych. Chociaż nie są one oficjalnie dopuszczone do stosowania w łuszczycy, bielactwie lub wyprysku łojotokowym, są często przepisywane w leczeniu różnych zapalnych chorób skóry.

Ostrzeżenie typu black-box znajduje się na etykiecie tych miejscowych inhibitorów kalcyneuryny w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Chociaż nie jest jasne, dlaczego leki te są powiązane z rakiem skóry, przegląd dostępnych danych wskazuje, że mogą one zwiększać ryzyko rozwoju pewnego rodzaju raka skóry. Rak keratynocytów jest najczęstszym rodzajem raka skóry i może prowadzić do raka podstawnokomórkowego lub płaskonabłonkowego. Wyniki dużych badań w ramach nadzoru po wprowadzeniu do obrotu były jednak niejednoznaczne i brakowało jednoznacznych dowodów potwierdzających bezpieczeństwo stosowania TCI w przypadku zapalenia skóry.

Chociaż miejscowe inhibitory kalcyneuryny są zatwierdzone do stosowania w atopowym zapaleniu skóry od 2000 roku, budzą one obawy dotyczące bezpieczeństwa. Pomimo zdolności do leczenia choroby, miejscowe inhibitory kalcyneuryny nadal nie są uważane za bezpieczne do stosowania u małych dzieci ze względu na ryzyko ogólnoustrojowej immunosupresji. Chociaż miejscowe inhibitory kalcyneuryny mogą być bezpieczniejszym wyborem, ryzyko złośliwości jest mniejsze niż w przypadku innych rodzajów leków przeciwzapalnych.

Suplementy diety

Suplement multiwitaminowy i mineralny o wysokiej sile działania będzie zawierał witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E i selen. Będzie również zawierał 400 mg oleju lnianego i rybnego. Aby uzyskać najlepsze wyniki, weź trzy do czterech kapsułek dziennie. Możesz również zdecydować się na suplement diety, który zawiera olejki eteryczne, takie jak olej kokosowy lub olej z wiesiołka. Oba te suplementy będą miały korzystny wpływ na funkcję barierową skóry i mogą pomóc w oczyszczeniu stanu.

Atopowe zapalenie skóry, inaczej zwane egzemą, jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób skóry na świecie. Często rozwija się w dzieciństwie, ale może dotyczyć każdego wieku i być wywoływane przez czynniki środowiskowe i pokarmowe. Rosnący poziom chorób alergicznych napędził badania nad rolą diety i odżywiania w wywoływaniu reakcji alergicznych. Ostatnie badania wykazały, że dieta może przyczyniać się do rozwoju alergii.

Trzy najważniejsze cele leczenia atopowego zapalenia skóry to zmniejszenie stanu zapalnego i złagodzenie świądu oraz nawilżenie suchych plam. Suplementacja diety może pomóc we wszystkich trzech celach. Unikaj znanych alergenów. Alkohol i tłuszcze uwodornione są alergenami, ale należy ich również unikać w diecie. Dla zdrowej skóry najlepiej jest trzymać się z dala od tłustych pokarmów i cukrów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane