Jakie są objawy niedoboru witaminy K w organizmie?

Jakie są objawy niedoboru witaminy K w organizmie?

Aby zidentyfikować oznaki i objawy niedoboru witaminy K w organizmie, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. W tym artykule omówiono objawy, przyczyny i sposoby leczenia tego stanu. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy konieczne jest stosowanie suplementu witaminy K. Suplementy witaminy K zawierają witaminę o nazwie cholekalcyferol.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale klinikausmiechu.info

Symptomy

Prawdopodobnie słyszałeś o objawach niedoboru witaminy K. Chociaż większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy K poprzez swoją dietę, możesz zastanawiać się, czy masz niedobór tego ważnego składnika odżywczego. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy brakuje Ci tej niezbędnej witaminy, jest sprawdzenie swojej diety. Niektóre pokarmy bogate w witaminę K to brokuły, szpinak, jarmuż, brukselka i surowy ser. Możesz również otrzymywać witaminę K poprzez suplementy, które może przepisać Twój lekarz.

Niektóre stany chorobowe i leki mogą uniemożliwiać wchłanianie witaminy K, co może prowadzić do jej niedoboru. Osoby z niektórymi schorzeniami przewodu pokarmowego, w tym z celiakią i zaburzeniami dróg żółciowych, mogą być również narażone na niedobór witaminy K. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór witaminy K, skonsultuj się z lekarzem i jak najszybciej rozpocznij suplementację witaminą K. Jeśli jednak masz już niedobór, istnieje wiele sposobów na jego leczenie.

Objawy

Głównym objawem niedoboru witaminy K jest krwawienie, a może ono wystąpić ze skóry, nosa lub jelit. Osoby, które mają niski poziom witaminy K są zagrożone chorobami serca i udarem. Niewystarczająca ilość witaminy K może również wystąpić u osób, które mają chorobę Crohna lub celiakię, lub które przyjmują niektóre leki. Obfite miesiączki mogą być związane ze skurczami, nudnościami i wymiotami. Warto wiedzieć, że niedobór witaminy K może również prowadzić do rozwoju PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego, który wiąże się z wahaniami nastroju i niepokojem.

Niedobór witaminy K u osób dorosłych występuje rzadko. Jest on bardziej prawdopodobny u osób, które mają zaburzenia wchłaniania lub przyjmują pewne leki, które blokują metabolizm witaminy K. Ponieważ łożysko i mleko matki nie zawierają witaminy K, istnieje większe ryzyko krwawienia u niemowląt. Suplementy witaminy K mogą być podawane, aby pomóc zapobiec tym problemom. Ponadto, niedobór witaminy K może powodować większe ryzyko złamań kości i chorób serca.

Leczenie

Badania krwi mogą być wykonane w celu wykluczenia niedoboru witaminy K, jeśli wystąpi nietypowe krwawienie u pacjenta z chorobą układu krążenia w wywiadzie. Wstępna diagnoza może być oparta na badaniach krzepliwości krwi, w tym na wydłużonym czasie częściowej tromboplastyny (PT) i nieprawidłowej liczbie płytek krwi. PT i czas krwawienia są ważnymi wskaźnikami niedoboru witaminy K, ale inne markery są prawidłowe. Fitonadion, lek dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych, znacząco obniża PT w ciągu 2 do 6 godzin.

Witamina K jest niezbędna do tworzenia i utrzymania skrzepów krwi, a jej niedobór powoduje nadmierne krwawienie. Niedobór witaminy K może wystąpić u zdrowych dorosłych, choć najczęściej pojawia się w czasie ciąży i u noworodków. Leczenie niedoboru witaminy K obejmuje dietę i suplementy diety. W niektórych przypadkach, warfaryna (lek rozrzedzający krew) może przeciwdziałać działaniu witaminy K w organizmie.

Przyczyny

Istnieje kilka przyczyn niedoboru witaminy K u ludzi. Czynniki te mogą obejmować przewlekłe antybiotyki, choroby wątroby i niedobór witaminy K w diecie. Niedobór witaminy K u pacjentów z CF może być również wynikiem nieodpowiedniego spożycia suplementów witaminy K. W takich przypadkach należy unikać suplementacji witaminą K. Nie ma wiarygodnych sposobów określania ilości witaminy K potrzebnej pacjentom z CF.

Niektóre z przyczyn niedoboru witaminy K obejmują niewystarczające spożycie witaminy lub jej nieskuteczne wchłanianie w organizmie. Inne przyczyny to choroby wątroby lub zmniejszona produkcja w jelitach. Niedobór witaminy K jest najczęściej spotykany u osób ciężko lub przewlekle chorych. Osoby, które są już niedożywione, są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju niedoboru witaminy K.

Profilaktyka

Niedobór witaminy K występuje, gdy organizm nie może wchłonąć wystarczającej ilości tej witaminy. Chociaż jest to rzadkie u zdrowych dorosłych, jest bardzo powszechne u niemowląt, osób przyjmujących leki rozrzedzające krew i osób, które mają problemy z przyswajaniem tłuszczów. Chociaż istnieje kilka oznak i objawów niedoboru witaminy K, jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych, należy zwrócić się o pomoc medyczną. Niedobór witaminy K w organizmie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym krwawienia z dziąseł i nosa, obfitych miesiączek i bolesnego miesiączkowania.

Witamina K znajduje się w zielonych warzywach liściastych, żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności fermentowanej. Odgrywa ona istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Bez wystarczającej ilości witaminy K czynniki krzepnięcia nie mogą prawidłowo wykonywać swojej pracy, co może skutkować nadmiernym krwawieniem. W rzeczywistości, jeśli Twój organizm nie ma odpowiedniego poziomu witaminy K, możesz być zagrożony rozwojem problemów z krzepnięciem krwi. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy K w swojej diecie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane