Jakie witaminy można brać na depresję?

Jakie witaminy można brać na depresję?

Jeśli jesteś w depresji, możesz rozważyć przyjmowanie witaminy B-3 (niacyny). Witamina ta jest ważna dla produkcji serotoniny, neuroprzekaźnika w mózgu, który pomaga w komunikacji między komórkami mózgowymi. Niski poziom serotoniny jest związany z depresją. Przyjmowanie 20 mg witaminy B3 każdego dnia może pomóc złagodzić objawy depresji. Alternatywnie, można wziąć suplement zawierający tę samą witaminę.

PUFA

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że witaminy z grupy PUFA mogą leczyć depresję, ale istnieje szereg terapii wspomagających to zaburzenie, w tym witamina D, probiotyki i suplementy diety. W niedawnym przeglądzie badań klinicznych Hoffman i wsp. przeanalizowali suplementy PUFA i witaminy D, aby sprawdzić, jak mogą one poprawić objawy depresji. Chociaż działanie tych suplementów nie zostało poparte dowodami, wykazały one pozytywny wpływ na objawy zaburzeń depresyjnych.

Badania wykazały, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mają zdolność do poprawy objawów depresji. Kwasy te są metabolizowane przez mózg do mediatorów lipidowych, które mają działanie przeciwdepresyjne. Według badaczy, te witaminy PUFA mogą pomóc w poprawie nastroju. Niektóre z tych suplementów pomagają nawet w leczeniu objawów zaburzeń depresyjnych. Ale wyniki tych badań są wstępne.

Witamina D

Najlepsza witamina D na depresję pochodzi z promieni słonecznych, więc jej przyjmowanie jest niezbędne dla zdrowia. Znajduje się ona w wielu źródłach, od tłustych ryb po grzyby wystawione na działanie promieni UV. Ilość witaminy D w Twojej diecie może mieć również znaczący wpływ na depresję. Wiele badań wykazało, że witamina D może nawet pomóc w zapobieganiu depresji. Osoby cierpiące na depresję powinny rozważyć przyjmowanie suplementów witaminy D, aby poprawić swój nastrój. Istnieje wiele pokarmów bogatych w witaminę D, w tym tłuste ryby, wzbogacone mleka i grzyby.

Wcześniejsze badania powiązały niski poziom witaminy D z depresją. U osób dorosłych brak witaminy D wiąże się z większym ryzykiem rozwoju dużej i małej depresji. Niskie poziomy witaminy D są również związane z szybszym spadkiem funkcji poznawczych, w tym depresji. Może to wynikać z faktu, że niski poziom witaminy D wpływa na rozwój funkcji poznawczych. Serotonina bierze udział w regulacji nastroju i jest odpowiedzialna za kontrolę apetytu, uczenia się i pamięci. Wielu naukowców uważa, że niski poziom serotoniny jest związany z depresją.

Probiotyki

Chociaż nadal nie ma dowodów na to, że probiotyki mogą leczyć depresję, badacze zauważyli, że nie są jeszcze znane na pewno. W większości przypadków leki, terapia rozmowna i ćwiczenia fizyczne są najlepszymi metodami leczenia stanów depresyjnych. Probiotyki są intrygującym dodatkiem do tych zabiegów i jest coraz więcej badań, które wspierają ich skuteczność. Oprócz poprawy ogólnego stanu zdrowia i zmniejszenia objawów depresji, probiotyki są również potencjalnym uzupełnieniem leków przeciwdepresyjnych.

Depresja dotyka miliony ludzi na całym świecie. Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego szacuje, że do 2020 roku 21 milionów dorosłych doświadczy poważnego epizodu depresyjnego. Chociaż dostępne są metody leczenia depresji, mogą one nie być tak skuteczne, jak by się chciało. Naukowcy szukają alternatywnych metod leczenia depresji, a niektórzy zwracają się do probiotyków, które są żywymi bakteriami, które mogą pomóc w przewodzie pokarmowym organizmu. W Stanach Zjednoczonych prawie jedna na 20 osób dorosłych będzie cierpiała na depresję w ciągu swojego życia.

Kwas foliowy

Chociaż nie jest jasne, czy kwas foliowy jest skuteczny jako witamina na depresję, badania wykazały, że kobiety, które go przyjmują, rzadziej doświadczają objawów depresji. Prawdopodobieństwo przyjmowania kwasu foliowego jest również większe u kobiet, u których wcześniej zdiagnozowano depresję. Jednak efekty nie były tak znaczące, gdy brano pod uwagę objawy depresyjne. Ponadto mężczyźni, którzy mają depresję, częściej przyjmują kwas foliowy.

Badania wykazały, że kwas foliowy może być skutecznym lekiem na depresję u pacjentów z niskim poziomem tej witaminy. Folian jest budulcem istotnych neuroprzekaźników, w tym serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, których poziom u osób z depresją jest niski. Kwas foliowy, który jest dostępny w formie suplementu, nie leczy bezpośrednio depresji, ale może być stosowany jako uzupełnienie leków przeciwdepresyjnych.

Chociaż metylofolian nie jest cudownym lekiem, wykazał pewne obiecujące wyniki u osób z depresją, które nie zareagowały na konwencjonalne leczenie. Jest on przyjmowany jako dodatek do zwykłych leków przeciwdepresyjnych i jest dobrze tolerowany przez większość pacjentów. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że tylko sześć procent ludzi, którzy biorą metylofolian będzie zobaczyć pozytywną odpowiedź. Ponieważ jest to związane ze zwiększonym ryzykiem raka, metylofolian powinien być stosowany tylko w razie potrzeby.

Olej rybny

Być może słyszałeś, że olej rybny jest witaminą na depresję, ale czy na pewno Ci pomoże? Chociaż badania wykazały, że olej rybny może złagodzić objawy depresji, nie zastępuje on terapii ani leków. Zawsze powinieneś skonsultować się z dostawcą opieki zdrowotnej przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego suplementu, w tym oleju rybnego. Lekarz może określić, czy olej z ryb jest korzystny w danej sytuacji i może go przepisać.

W badaniu z 2004 roku stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA) mogą mieć pozytywny wpływ na depresję, ale nie na jej dokładną przyczynę. Wykazało ono, że osoby z depresją miały niższe poziomy zarówno EPA, jak i DHA, ale suplementacja tymi składnikami odżywczymi poprawiła ich objawy. Naukowcy zauważają jednak, że badania te nie są wystarczająco duże, aby udowodnić, że suplementy omega-3 zmniejszają ryzyko depresji w populacji ogólnej. Jest to jeden z powodów, dla których eksperci zalecają suplementy oleju rybnego.

Magnez

Badania wykazały, że magnez może pomóc w zarządzaniu objawami depresji i lęku. Objawowe skutki depresji są często związane z problemami fizycznymi, takimi jak migreny i PMS. Magnez może również pomóc w innych problemach fizycznych związanych z depresją, takich jak ból pleców, ból w klatce piersiowej, ból stawów i bóle mięśni. Ponieważ magnez odgrywa rolę w równowadze hormonalnej, może również pomóc w fizycznych objawach depresji.

Objawy depresji często wiążą się z fizycznymi zmianami w organizmie, takimi jak PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Szacuje się, że 90 procent kobiet doświadcza objawów PMS w okolicach okresu. Regularne przyjmowanie magnezu może pomóc złagodzić objawy takie jak niepokój, wzdęcia, drażliwość i napięcie. Innym możliwym objawem depresji są zaburzenia funkcji poznawczych. Chociaż depresja może powodować u danej osoby problemy z koncentracją i zapamiętywaniem rzeczy, może również pomóc mózgowi odzyskać optymalną funkcję.

W ostatnim badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Vermont, naukowcy stwierdzili, że magnez może poprawić objawy depresji u osób dorosłych. Badacze stwierdzili, że suplementacja magnezem poprawiła objawy depresji zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od rodzaju przyjmowanych leków. A ponieważ wpływ magnezu na nastrój nie jest związany z poziomem odwodnienia, ludzie mogą przyjmować go w postaci suplementu. Ten suplement jest dostępny bez recepty, jest tani i powszechnie dostępny.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Przez ponad dekadę naukowcy badali kwasy tłuszczowe omega-3, aby pomóc w leczeniu depresji. W szczególności, kwasy tłuszczowe omega-3 zostały znalezione w celu zmniejszenia objawów manii i depresji w młodocianym zaburzeniu dwubiegunowym. Wyniki te zostały opublikowane w różnych czasopismach, w tym w European Journal of Clinical Nutrition i Psychopharmacological Bulletin. Jeśli wyniki badań zostaną potwierdzone, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą stanowić skuteczną metodę leczenia tego powszechnego zaburzenia psychicznego.

Nie ma wystarczających dowodów na poparcie skuteczności suplementów omega-3 w leczeniu depresji, ale badania wykazały, że niektóre preparaty zmniejszają objawy dużej depresji. Royal College of Psychiatrists i British Dietetic Association stwierdziły, że suplementy te nie są zalecane dla zdrowych osób dorosłych. Badania są wciąż w początkowej fazie, ale nie oznacza to, że suplementy omega-3 są całkowicie bezużyteczne. Oznacza to jedynie, że potrzeba więcej badań, aby sprawdzić, czy mogą one pomóc osobom z depresją.

Badania Instytutu Badań nad Zdrowiem NICM i Światowej Psychiatrii wykazały, że kwasy tłuszczowe Omega-3 są ważnym elementem zdrowej diety. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i innych narządów, ale musimy uzyskać te kwasy tłuszczowe poprzez naszą dietę. Zarówno kwasy tłuszczowe omega-6, jak i omega-3 są korzystne dla naszego zdrowia, ale nie ma jednoznacznych dowodów na to, że mogą one leczyć depresję.

Witamina B6

Chociaż nie jest znana ze swojej skuteczności w leczeniu depresji, witamina B6 może być korzystna w przypadku depresji. W jednym z ostatnich badań powiązano witaminę B6 ze zmniejszeniem ryzyka depresji w badaniu, które objęło prawie sześć tysięcy osób starszych. Przegląd systematyczny przeprowadzony przez Williamsa i współpracowników stwierdził, że witamina B6 może zmniejszyć ryzyko depresji o około 30 procent u osób z łagodną do umiarkowanej depresją. W tym artykule omówimy możliwe korzyści i wady witaminy B6 na depresję.

Chociaż witamina B6 jest naturalnie obecna w wielu produktach spożywczych, nie występuje w wystarczających ilościach w niektórych z najbardziej popularnych produktów spożywczych. Suplementy zawierające tę witaminę mogą być konieczne, aby uzyskać korzyści. Chociaż witamina B6 ma podobne pozytywne efekty, leczenie oparte na odżywianiu często ma mniej skutków ubocznych. Ponadto, witamina B6 ma mniej działań niepożądanych niż leki na receptę. Potrzebne są dalsze badania, aby określić optymalną ilość witaminy B6 dla depresji i innych schorzeń.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane