Leczenie schizofrenii witaminami

Jakie są skórne objawy niedoboru witamin?

Kiedy rozważamy witaminy w leczeniu schizofrenii, kilka składników odżywczych jest krytycznych. Kwasy tłuszczowe Omega-3, Tauryna, olej rybny i Melatonina są ważne dla mózgu. Wykazano, że kwas foliowy zmniejsza objawy schizofrenii. Inne witaminy są niezbędne do regulacji nastroju, takie jak witamina D. Te suplementy mogą być również pomocne w rozwiązywaniu innych skutków ubocznych leków na schizofrenię. Niezależnie od tego, które suplementy wybierzesz, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Badania prowadzone w celu określenia skuteczności kwasów tłuszczowych omega-3 w leczeniu schizofrenii wykazały pewne obiecujące wyniki. Zastosowanie kwasów omega-3 PUFA w leczeniu schizofrenii może pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia. Kwas tłuszczowy DHA znajduje się w błonach neuronów, a jego obecność w mózgu odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu i neurotransmisji. Wiadomo, że u pacjentów ze schizofrenią występują nieprawidłowości w obrębie siatkówki oka, a niedobory tych kwasów tłuszczowych wiązały się z upośledzeniem widzenia u tych pacjentów.

Etiologia schizofrenii od dawna wiązana jest z nieprawidłowościami w metabolizmie fosfolipidów. W kilku randomizowanych badaniach kontrolowanych oceniano skuteczność PUFA omega-3 w schizofrenii. Jednak w większości badań stosowano 12-tygodniową interwencję składającą się z kwasu etylowego-EPA lub kwasu dokozaheksaenowego plus EPA. Ponadto nie było badań, w których badano by pacjentów ze schizofrenią, u których wystąpił tylko jeden epizod.

Leki przeciwpsychotyczne stanowią pierwszą linię leczenia pacjentów ze schizofrenią. Wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają złagodzić przebieg choroby, poprawić aspekty behawioralne i zmniejszyć pogorszenie funkcji poznawczych. Dodanie kwasów tłuszczowych omega-3 do leczenia schizofrenii jeszcze bardziej wzmocni zintegrowane podejście do tej choroby. Jeśli badania będą nadal wykazywać obiecujące wyniki, mogą poprawić standard opieki nad pacjentami ze schizofrenią. Jeśli skuteczność kwasów tłuszczowych omega-3 w leczeniu schizofrenii zostanie potwierdzona, będzie to duży przełom dla dziedziny psychofarmakologii.

Tauryna

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia schizofrenii jest połączenie konwencjonalnych leków neuroleptycznych i tauryny. Stosowana w połączeniu tauryna oferuje wszystkie korzyści wynikające z terapii schizofrenii bez wysokich kosztów i ryzyka. Następnym krokiem w tym procesie jest znalezienie suplementu na bazie tauryny, który można przyjmować doustnie. W międzyczasie, tutaj są informacje na temat leku tauryna i jego potencjalnych korzyści. I pamiętaj, że nie jest ona tylko do leczenia schizofrenii, jest też dobra na depresję.

Chociaż badania nad wpływem tauryny na depresję przyniosły obiecujące wyniki, potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy ma ona jakiekolwiek długoterminowe efekty. Na przykład wyniki jednego badania sugerują, że tauryna ma pozytywne działanie u młodych ludzi z psychozą. Nie można ich jednak uogólniać na inne populacje. Dlatego korzyści płynących z tauryny nie można ekstrapolować na masowo produkowany napój bezalkoholowy.

W obecnym badaniu badacze stwierdzili, że współwystępowanie tauryny i leku neuroleptycznego znacząco zmniejsza nasilenie drżenia u pacjentów ze schizofrenią. Ponieważ tauryna jest antyoksydantem, może odgrywać ważną rolę w patofizjologii schizofrenii. Ponadto może chronić ośrodkowy układ nerwowy przed toksynami i stanem zapalnym. Lek ten powinien być podawany przez całe życie osoby chorej na schizofrenię, ponieważ działanie samej tauryny jest ograniczone.

Olej rybny

W jednym z badań stwierdzono, że olej rybny może pomóc zmniejszyć objawy schizofrenii. Wyniki pokazały, że olej rybny był skuteczniejszy niż placebo, ale potrzeba więcej badań, aby udowodnić jego skuteczność. Istnieje jednak kilka kluczowych czynników, które należy rozważyć, rozważając olej rybny w leczeniu schizofrenii. Badacze zauważyli, że kwasy tłuszczowe w oleju rybnym nie występują w suplementach bez recepty, więc dokładne dawkowanie może się różnić. Ponadto, jeśli myślisz o przyjmowaniu oleju rybnego jako leczenia schizofrenii, upewnij się, że przyjmujesz go pod nadzorem lekarza.

Suplement o nazwie sarkozyna może pomóc zmniejszyć negatywne objawy i poprawić zdrowie psychiczne osób ze schizofrenią. Sarkozyna chroni komórki mózgowe przed stanem zapalnym i niedoborami białka, które mogą wpływać na poznanie. W badaniu z 2016 roku naukowcy stwierdzili, że suplementacja tauryny zmniejszyła objawy kliniczne schizofrenii i była związana z poprawą funkcjonowania społecznego i mniejszą liczbą objawów depresji. Naukowcy nadal badają, czy olej rybi może pomóc w poprawieniu poznania u osób ze schizofrenią.

Chociaż korzyści ze stosowania oleju rybnego w leczeniu schizofrenii nie są jednoznaczne, autorzy badania zwracają uwagę na brak danych. Większość badań obejmowała tylko niewielką liczbę pacjentów, a skład kwasów tłuszczowych różni się u poszczególnych osób. Ponadto liczba działań niepożądanych w tych badaniach jest niewielka. Ponadto wszystkie badania były małe, a zaledwie 115 pacjentów zostało podzielonych między cztery grupy. W związku z tym ilościowe szacunki efektów leczenia nie mogą być wiarygodne.

Melatonina

Ostatnie badania wykazały pozytywną korelację między melatoniną a snem u pacjentów ze schizofrenią. Wykazano również, że zmniejsza ona działania niepożądane leków przeciwpsychotycznych oraz poprawia efekty metaboliczne. Rola melatoniny w leczeniu schizofrenii jest niejasna, ale może być korzystna do rozważenia. Jej działanie nie ogranicza się jednak tylko do mózgu. Ta naturalna substancja ma również kilka innych korzyści. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jej korzyściach i potencjale w leczeniu tej choroby psychicznej.

Melatonina jest produkowana przez szyszynkę i jest ważna w regulacji snu i czuwania. Podczas polisomnografii melatonina jest wydzielana i tłumi aktywność mózgu. Podczas schizofrenii może to prowadzić do zaburzeń cyklu snu i czuwania. W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że 80% osób zdiagnozowanych ze schizofrenią cierpiało na zaburzenia snu. Obecnie suplementy melatoniny są powszechnie dostępne i stosunkowo bezpieczne.

Badacze przeprowadzili systematyczne poszukiwania w bazach PubMed, Embase i MEDLINE. Uwzględnili uczestników badań klinicznych dotyczących melatoniny jako terapii wspomagającej w leczeniu schizofrenii. Ponadto przeanalizowali badania dotyczące wpływu melatoniny na sen. Przegląd systematyczny nie obejmował żadnych metaanaliz ani opisów przypadków. Ponadto wykluczył badania, które dotyczyły pierwotnych zaburzeń snu i organicznych przyczyn choroby. W rezultacie w przeglądzie nie uzyskano pozytywnych wyników.

Antyoksydanty

Naukowcy zidentyfikowali nowe potencjalne podejście terapeutyczne w leczeniu schizofrenii: kombinację antyoksydantów. Wykazano, że te dwa związki zwiększają aktywność antyoksydacyjną i wykazały obiecującą poprawę zarówno pozytywnych, jak i negatywnych objawów schizofrenii. Dodatkowo, wykazują one obietnicę w przywracaniu integralności istoty białej u pacjentów ze schizofrenią. Jeśli ta terapia okaże się skuteczna, będzie to doskonałe narzędzie w leczeniu psychozy. Ale będzie to wymagało czegoś więcej niż pojedynczego leku.

W niedawnym badaniu klinicznym naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze połączyli dwa potencjalnie korzystne składniki odżywcze w jeden suplement dla osób ze schizofrenią. To połączenie może mieć większy wpływ niż jakikolwiek pojedynczy składnik odżywczy. Chociaż pojedyncze kuracje odżywcze mają tylko umiarkowany wpływ na zdrowie psychiczne, połączona interwencja może mieć większy efekt. Treść tego artykułu może być edytowana pod kątem stylu i długości. Nie ma on na celu przedstawienia ostatecznej metody leczenia schizofrenii.

Kilka dekad temu badacze stwierdzili, że wysoki poziom glutationu był związany z szybszą odpowiedzią na leczenie. Odkrycie to jest ważne, ponieważ sugeruje, że wyższy poziom glutationu może poprawić odpowiedź na leczenie. Co więcej, wyższy poziom glutationu może skrócić pobyt w szpitalu nawet o tydzień. Ponadto wykazano, że N-acetyl cysteina (NAC) zwiększa poziom antyoksydantów w mózgu i poprawia objawy schizofrenii u pacjentów.

Witamina D

Naukowcy zaczęli stosować witaminę D w leczeniu schizofrenii. Leczenie poprawia wyniki poprzez nadanie neuroprotekcyjnego efektu na mózg. Naukowcy przedstawili zachęcające wyniki badania, w którym porównano suplementację witaminą D z placebo wśród pacjentów z pierwszym epizodem psychozy. Badanie zostało opublikowane w BMC psychiatry 2021 Dec. W nowym badaniu Neriman A i wsp. odkryli, że pacjenci przyjmujący suplementy witaminy D mieli mniej negatywnych objawów niż ci przyjmujący placebo.

W jednym badaniu wzięło udział 2,804 uczestników. Osoby z niskim poziomem witaminy D miały 2,16 razy większe ryzyko rozwoju schizofrenii w porównaniu z osobami z normalnym poziomem. W przekrojowej analizie młodzieży chorej psychicznie stwierdzono, że niedobór witaminy D był 3,5-krotnie bardziej prawdopodobny w przypadku halucynacji i paranoi u pacjentów. Badacze zauważyli również, że suplementacja witaminą D zwiększała nastrój, zmniejszała lęk i poprawiała jakość snu.

Oprócz potencjalnych korzyści witaminy D dla zdrowia psychicznego, może ona również poprawiać metabolizm leków przeciwpsychotycznych. Chociaż w żadnym badaniu nie zbadano konkretnie interakcji między witaminą D a stężeniem leków przeciwpsychotycznych, istnieją wskazania do stosowania witaminy D u pacjentów ze schizofrenią. Ponadto witamina D może zwiększać metabolizm leków poprzez indukowanie enzymów cytochromu P450 3A4. Wśród pacjentów ze schizofrenią suplementacja witaminą D poprawiała stężenia leków i zmniejszała psychopatologię.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane