Gdzie zbadać poziom serotoniny na depresję

Gdzie zbadać poziom serotoniny na depresję

Jeśli podejrzewasz, że masz depresję, możesz się zastanawiać, gdzie zbadać poziom serotoniny we krwi. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który jest ważny dla regulacji nastroju, a nawet zmniejsza libido i apetyt. Może być jednak również niebezpiecznie niski i powodować szereg innych problemów. Aby dowiedzieć się, czy Twój poziom serotoniny jest zbyt niski, powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem

Przeprowadzono wiele badań na temat serotoniny, neuroprzekaźnika, który odgrywa różne role w naszym organizmie. Serotonina wpływa na nastrój, apetyt, sen i wiele innych aspektów naszego zdrowia, w tym na krzepnięcie krwi. Jest również zaangażowana w regulację temperatury naszego ciała, a także niektóre z naszych zachowań społecznych. Z tego powodu istnieje wiele możliwych zastosowań dla leków na serotoninę.

Naukowcy sugerują, że zmniejszona produkcja serotoniny może być przyczyną depresji. Nie są jednak pewni dlaczego i w jaki sposób wiąże się to z depresją. Jedno jest jednak pewne. Poziom serotoniny wpływa na nastrój u wielu różnych osób, a jeśli masz depresję, poziom serotoniny w twoim mózgu może być niski. Leki działające na układ serotoninowy lub dopaminowy mogą pomóc niektórym osobom w pokonaniu depresji.

Neuroprzekaźnik serotonina znajduje się w mózgu i odgrywa kluczową rolę w regulacji snu i stabilności emocjonalnej. Chociaż jej rola w depresji jest kontrowersyjna, została powiązana z zaburzeniami snu, a naukowcy wciąż debatują nad dokładnymi mechanizmami, które za tym stoją. Jedno jest jednak pewne: serotonina rzeczywiście odgrywa istotną rolę w leczeniu depresji. Reguluje ona wiele aspektów naszego życia, w tym sen.

Główną funkcją serotoniny w mózgu jest przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Serotonina uwalnia sygnał, gdy ma miejsce pozytywne wydarzenie, takie jak posiłek lub nocne wyjście. Gdy wygłodzone zwierzęta nie są w stanie się pożywić, wolno żerują, a serotonina aktywuje mięśnie żerne. Z kolei oktopamina tłumi mięśnie żerujące.

Reguluje nastrój

Neuroprzekaźnik serotonina odgrywa ważną rolę w nastroju, apetycie, śnie i niepokoju. Jest również zaangażowany w krzepnięcie krwi i funkcje reprodukcyjne. Uważa się, że wysoki poziom serotoniny jest związany z depresją. Oprócz roli w regulacji nastroju, serotonina jest również zaangażowana w autyzm i niektóre formy depresji. Poziom serotoniny jest podwyższony w autyzmie i osobach autystycznych, jak również u tych, którzy są nosicielami rzadkich wariantów genu transportera serotoniny SLC6A4 (SERT), enzymu recyklingu serotoniny. Ponadto niektórzy badacze uważają, że transporter serotoniny ITGB3 reguluje poziom serotoniny we krwi, a myszy z defektem genu receptora serotoniny ITGB3 mają cechy podobne do autyzmu, takie jak powtarzające się zachowania

Neurony serotoninowe OUN są idealnie umiejscowione, aby modulować różnorodne obwody ludzkiego mózgu. Te neurony serotoninowe są zaangażowane w plejotropowe efekty behawioralne serotoniny w mózgu. Co ciekawe, serotonina jest produkowana tylko przez jeden z miliona neuronów w OUN, a zdecydowana większość serotoniny znajduje się poza OUN. Neurony serotoninowe w pniu mózgu wysyłają projekcje wstępujące, które kończą się w obszarach limbicznych i korowych. Poszczególne neurony mogą wyrażać wiele receptorów serotoniny. Na przykład neurony piramidowe warstwy V wykazują ekspresję zarówno receptorów 5-HT1A, jak i 5-HT2A, które wywierają przeciwstawny wpływ na pobudzenie neuronów piramidowych.

Badacze sugerują, że wewnątrzkomórkowa serotonina ma również udział w aktywacji płytek krwi. Łączy się ona z małymi białkami G w komórkach płytek poprzez transglutaminazę tkankową. Białka te aktywują szlaki sygnalizacyjne zależne od białek G i sprzyjają agregacji płytek. W związku z tym wewnątrzkomórkowa serotonina jest niezbędna do aktywacji niektórych podgrup płytek krwi. Ponadto, wewnątrzkomórkowa serotonina może również przyłączać się do białek komórkowych w innych układach narządów.

Zmniejsza apetyt

Zwiększenie poziomu serotoniny może pomóc w utracie wagi. Posiłki niskowęglowodanowe są korzystne, ponieważ zwiększają poziom serotoniny w Twoim mózgu, co z kolei pomaga regulować apetyt. Staraj się trzymać z dala od skrobiowych i cukrowych pokarmów i trzymaj się pokarmów o dużej zawartości błonnika. Spożywaj dużo wody w ciągu dnia. Siadaj do posiłku i ciesz się rozmową z towarzyszami.

Organizm ludzki produkuje serotoninę w jelitach. Następnie wędruje ona przez krew i jest wchłaniana przez płytki krwi. Tylko dziesięć procent serotoniny jest produkowane w mózgu. Serotonina jest produkowana z niezbędnego aminokwasu tryptofanu. Niestety, organizm nie potrafi wytworzyć tego aminokwasu. Dlatego trzeba go pozyskiwać ze spożywanych pokarmów. Niedobór serotoniny w organizmie może prowadzić do poważnych problemów z apetytem i snem.

Na szczęście zwiększenie poziomu serotoniny można zrobić za pomocą kilku zmian w diecie. Na początek powinieneś dodać zieloną herbatę i jeść pokarmy bogate w tryptofan, który jest rodzajem aminokwasu, który zostaje przekształcony w serotoninę w mózgu. Dietetyczne napoje gazowane i alkohol nie są dobre dla poziomu serotoniny. Istnieje jednak wiele innych sposobów, aby zwiększyć swój poziom serotoniny.

Zmniejsza libido

Istnieje związek między niskim poziomem serotoniny a zmniejszonym libido. Depresja wpływa na poziom serotoniny w mózgu, który jest odpowiedzialny za regulację nastroju i popęd płciowy. Niski poziom serotoniny jest również związany z niższym libido, szczególnie u kobiet. Jeśli doświadczasz niskiego libido, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Pacjenci z depresją często doświadczają obniżonego libido w porównaniu z osobami bez tej choroby. Nasilenie depresji może być skorelowane z wielkością spadku libido. Aby to ocenić, należy uzyskać dane wyjściowe dotyczące libido i funkcji seksualnych przed i po zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych. Pacjenci mogą również niechętnie rozmawiać o zaburzeniach funkcji seksualnych lub depresji, dlatego należy upewnić się, że pytają ich o samopoczucie związane z popędem seksualnym.

Najczęstszym działaniem niepożądanym leków przeciwdepresyjnych jest zmniejszenie libido. Jednak leki przeciwdepresyjne mogą poprawić obecny problem niskiego libido i zwiększyć poziom serotoniny w mózgu. Jednak wiele leków przeciwdepresyjnych może powodować blokadę antyserotoninową podczas seksu, co utrudnia przeżycie orgazmu. Popęd seksualny jest podstawową funkcją człowieka, więc jeśli jest zmniejszony, może powodować wiele problemów, w tym obniżenie popędu seksualnego i zmniejszenie orgazmu.

Chociaż skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych na depresję mogą być trudne do opanowania, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować skutki uboczne. Po pierwsze, możesz spróbować zmienić leki lub zmniejszyć ich dawkę. Przed kolejną dawką prawdopodobnie będziesz miał większy popęd seksualny. Jeśli używasz leków przeciwdepresyjnych na depresję, porozmawiaj z lekarzem o alternatywnych metodach leczenia, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej.

Może powodować zaburzenia odżywiania

Niski poziom serotoniny może wywoływać objadanie się w celu złagodzenia negatywnych emocji lub zapewnienia chwilowego wytchnienia. Niestety, ta negatywna zmiana nastroju może również wywołać kompensacyjne zachowania oczyszczające, takie jak samodzielne wymioty lub nadużywanie środków przeczyszczających. To może jeszcze bardziej potęgować negatywny cykl, prowadząc osobę do nadmiernego jedzenia i nawrotu depresji. Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że istnieje pomoc!

Naukowcy badali poziom serotoniny u powracających do zdrowia anorektyków i bulimików. W obu przypadkach stwierdzono, że aktywność serotoniny w mózgu jest zmieniona. U anorektyczek stwierdzono wyższą aktywność specyficznego receptora serotoniny, który jest związany z lękiem przed unikaniem szkody. Ponadto badania dr Kaye wykazały, że poziom serotoniny był podwyższony u powracających do zdrowia anorektyczek.

Chociaż depresja może być trudna do wyjaśnienia, jej objawy są podobne do zaburzeń odżywiania. Kiedy osoba jest w depresji, może mieć trudności z powstrzymaniem się od emocjonalnego jedzenia, a rzeczy, które kiedyś dawały jej poczucie dumy i wartości, stają się przyćmione przez stan depresyjny. Nic dziwnego, że zaburzenia odżywiania są ściśle związane z depresją – oba te zjawiska są negatywnymi mechanizmami radzenia sobie. A kiedy te zachowania łączą się z depresją, mogą prowadzić do myśli samobójczych i poczucia winy.

Niski poziom serotoniny może wpływać na nastrój i powodować zaburzenia odżywiania. Witamina D, neuroprzekaźnik zwiększający aktywność serotoniny, jest wytwarzana w skórze poprzez ekspozycję na światło słoneczne. Oprócz promieni słonecznych, witaminę D można również znaleźć w niektórych produktach spożywczych. Jednak jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości promieni słonecznych, może być lepiej spożywać pokarmy bogate w witaminę D.

Może powodować zaburzenia uwagi/nadpobudliwość psychoruchową (ADD/ADHD)

Badania sugerują, że hormon serotonina odgrywa ważną rolę w regulacji aktywności mózgu, ale jak to wpływa na zaburzenia uwagi/nadpobudliwość psychoruchową? W dzieciństwie dzieci z ADHD miały tendencję do lekkomyślnego prowadzenia samochodu, a jako dorośli mogą nieuważnie używać elektronarzędzi. Te dzieci i młodzież mogą również zmagać się z orientacją w przestrzeni i czasie. Mogą nie wykonywać poleceń, stać się niecierpliwe lub mieć trudności z przystosowaniem się do zmian w swoim otoczeniu.

Niektórzy eksperci twierdzą, że niski poziom serotoniny może być jedną z przyczyn ADHD. Poziom serotoniny wpływa na aktywność kory mózgowej, która reguluje uwagę i kontrolę impulsów. Ta nieskuteczność powoduje nieuwagę, nadpobudliwość i inne objawy ADHD. Jednak inni naukowcy twierdzą, że może istnieć komponent genetyczny. Gen BDNF znajduje się na pozycji 11p13. Koduje on prekursorowy peptyd zwany proBDNF. Turic i współpracownicy znaleźli dowody, że pewne geny są związane z podatnością na ADHD.

Badania genetyczne zidentyfikowały wariant genetyczny, który wpływa na funkcję dopaminy. Nieprawidłowość ta powoduje nieprawidłowe działanie mózgu w kaskadzie nagrody, wywołując liczne zachowania związane z poszukiwaniem narkotyków. Leki aktywują receptory dopaminowe i zmniejszają nieprawidłowe pragnienia. Allel DRD2 A1 uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie normalnych receptorów dopaminowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane