Potrzeba więcej badań klinicznych, aby lepiej zrozumieć rolę witaminy D w zdrowiu kości u dzieci. W poniższym artykule omówiono dowody na związek witaminy D z mineralizacją kości, jej objawy i możliwości leczenia. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie internetowej. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i odniesiemy się do Twoich wątpliwości. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej!
Dowody na związek witaminy D z mineralizacją kości
Istnieje znaczna ilość dowodów łączących witaminę D z rozwojem kości u dzieci. Związek ten stwierdzono w 10 randomizowanych badaniach kontrolowanych, a wyniki wskazywały na większą mineralizację kości u dzieci z wystarczającym stężeniem witaminy D. Jednak dokładna dawka witaminy D niezbędna do promowania mineralizacji kości u dzieci pozostaje niejasna. To badanie jest pierwszym, które bada rolę witaminy D w rozwoju kości. Badanie zostało przeprowadzone u dziewcząt i oceniało wpływ suplementacji witaminą D na rozwój układu kostnego.
Chociaż choroby kości nie otrzymują takiej uwagi jak inne problemy zdrowotne, są równie kosztowne, uciążliwe i zmieniają życie. W rzeczywistości szacuje się, że każdego roku 1,5 miliona osób cierpi z powodu złamań związanych z chorobami kości. I te złamania często zagrażają życiu. Wyniki badań sugerują, że korzyści płynące ze stosowania witaminy D wynikają ze zwiększonej zdolności organizmu do wchłaniania wapnia i utrzymania mineralizacji kości.
Autorzy dziękują za wsparcie Nestle Nutrition Institute przy publikacji artykułu. Dr Sarah N. Taylor, która przeprowadziła badania, otrzymała finansowanie z National Institutes of Health na swoje badania nad witaminą D w latach 2007-2012. Pełniła również funkcję konsultanta firmy Alcresta Therapeutics. Brak spójnych dowodów oznacza jednak, że potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia wyników. Autorzy dziękują autorom obu badań za wsparcie tego artykułu i za jakość badań.
Objawy niedoboru witaminy D
Objawy niedoboru witaminy D u dziecka mogą obejmować ból kości, deformacje zębów (zwróć więc lekarzowi na to uwagę, jeśli zauważysz krzywe zęby u dzieci), powolny wzrost i osłabienie mięśni. Ból kości może być delikatny, a nawet może powodować złamania linii włosów. Ból kości może również dotyczyć dłoni, stóp lub ud. Brak witaminy D może prowadzić do krótkiego wzrostu dziecka. Jednak ciężkość niedoboru witaminy D jest często trudna do określenia bez badania krwi.
Dobra wiadomość jest taka, że większość przypadków niedoboru witaminy D u dzieci dobrze reaguje na leczenie. Niemniej jednak niedobór witaminy D może trwać miesiącami, zanim zdrowie kości wróci do normy. Jeśli niedobór jest wystarczająco duży, u dziecka może rozwinąć się krzywica i osteomalacja, które to stany trwają przez całe życie i mają wyniszczające konsekwencje.
Chociaż witamina D znajduje się w mleku matki, preparaty dla niemowląt i suplementy diety nie są wystarczającym źródłem tego niezbędnego składnika odżywczego. Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki są najbardziej zagrożone niedoborem witaminy D i powinny otrzymywać suplementację 400 IU dziennie przez kilka pierwszych dni życia. W ciężkich przypadkach niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy, choroby, która dotyka małe dzieci między szóstym a piętnastym miesiącem życia.
Opcje leczenia
Podczas gdy niedobór witaminy D u dzieci zazwyczaj dotyczy niemowląt, możliwe jest jego wystąpienie u starszych dzieci. Wspólne oznaki i objawy obejmują niepokój, brak snu, powolny wzrost, miękkie kości czaszki oraz bóle stawów. Niedobór witaminy D u niemowląt jest poważnym stanem, który może prowadzić do krzywicy. Leczenie dzieci z niedoborem witaminy D jest bardzo zróżnicowane, ale istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące rozwiązania tego problemu.
Jednym z pierwszych kroków w rozpoznawaniu niedoboru witaminy D u dzieci jest określenie przyczyny niedoboru. Dzieci z niedoborem witaminy D częściej cierpią na problemy z kośćmi w dzieciństwie niż dzieci, które otrzymują wystarczającą ilość światła słonecznego. Oprócz ekspozycji na światło słoneczne, niska aktywność fizyczna może prowadzić do niedoboru witaminy D. Aktywność fizyczna i zwiększona ekspozycja na światło słoneczne mogą przyczynić się do niedoboru witaminy D, choć ta ostatnia nie zawsze jest związana z niedoborem witaminy D.
Niedobór witaminy D u dzieci jest stosunkowo częstym schorzeniem, z największym rozpowszechnieniem wśród Afroamerykanów i Latynosów. U wielu z nich nie występują żadne objawy, ale są oni narażeni na większe ryzyko rozwoju długotrwałych zaburzeń zdrowotnych, takich jak osteoporoza i osteomalacja. Niedobór witaminy D jest wskaźnikiem szerszego problemu ze zdrowiem kości. Dzieci z niedoborem witaminy D mogą mieć bardziej miękkie kości, co może prowadzić do koślawych nóg i kolan. Objawy niedoboru witaminy D obejmują skurcze mięśni, osłabienie kości oraz zwiększone ryzyko upadków i złamań.
Podobne tematy