Hormony tarczycy są odpowiedzialne za produkcję hormonów, a niewystarczająca ilość TSH może spowodować niedoczynność tarczycy. Ten artykuł wyjaśnia oznaki i objawy niedoboru TSH u dorosłych. Wyjaśnia również, co oznacza poziom TSH i co należy z nim zrobić. Ponadto, omówimy ryzyko i leczenie dostępne dla tego zaburzenia. Aby dowiedzieć się więcej, pobierz artykuł poniżej.
Objawy kliniczne
Objawy niedoboru hormonu stymulującego tarczycę (TSH) u dorosłych mogą pojawiać się powoli lub występować gwałtownie, mimo prawidłowego poziomu TSH. Niedoczynność tarczycy może powodować szereg powikłań, od zmęczenia po zwiększone ryzyko chorób serca. Chociaż objawy niedoczynności tarczycy są stosunkowo niewielkie, mogą zagrażać życiu.
Niedobór hormonów tarczycy u dorosłych może objawiać się w różny sposób, od łagodnego osłabienia mięśni do obrzęku śluzowatego. Objawy u niemowląt i dzieci mogą być łagodne, natomiast u dorosłych mogą sięgać od zaparć do utraty pamięci. W cięższych przypadkach z powodu niedoczynności tarczycy może dojść do śpiączki, a nawet śmierci. W przypadku ciężkiej niedoczynności tarczycy, poziom hormonów tarczycy może spaść do niewykrywalnego poziomu. Ponadto odpowiedź GH na insulinę była całkowicie stępiona. Pomimo niskich poziomów GH i PRL, TSH i PRL w surowicy nie wzrosły po podaniu hormonu uwalniającego tyreotropinę (TRH). Ponadto poziom hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH) był prawidłowy.
Poziom TSH, który jest powyżej lub poniżej zakresu referencyjnego, charakteryzuje się jako pierwotną niedoczynność tarczycy. Jednak zakres referencyjny dla wolnej tyroksyny różni się w zależności od populacji. Według US Preventive Services Task Force termin jawna niedoczynność tarczycy powinien być zarezerwowany dla pacjentów, u których występuje jawna choroba tarczycy, ponieważ objawy ciężkiego niedoboru TSH mogą być rozpoznane dopiero po rozpoczęciu leczenia lewotyroksyną.
Możliwości leczenia
Objawy niedoboru TSH u osoby dorosłej mogą obejmować łamliwe paznokcie i włosy, suchą skórę, zaparcia i podwyższony poziom cholesterolu. W przeciwieństwie do pierwotnej niedoczynności tarczycy, objawy są jednak zazwyczaj mniej nasilone. Stan ten może być również subtelny i może objawiać się w wielu różnych układach narządowych. Niedobór TSH u osoby dorosłej może być bezobjawowy lub może występować sporadycznie.
Gdy poziom TSH jest zbyt wysoki, wskazane jest leczenie stanu niedoczynności tarczycy. Większość ekspertów zaleca stosowanie lewotyroksyny, przy czym dawki początkowe powinny być niskie. Dawki podtrzymujące powinny być jednak odpowiednio dostosowane, zwłaszcza u starszych pacjentów. Jeśli poziom TSH jest zbyt wysoki, pacjent może mieć również inne choroby współistniejące, które zakłócają funkcjonowanie tarczycy. U dorosłych z przeciwciałami tarczycowymi lewotyroksyna jest powszechnie stosowanym leczeniem niedoboru TSH.
Oprócz wykrywania objawów, lekarze powinni regularnie sprawdzać czynność tarczycy u pacjenta. Badania czynności tarczycy powinny być wykonywane przynajmniej raz na cztery tygodnie lub dwa miesiące. Badanie TSH należy wykonać, jeśli zaczną się ujawniać objawy. Chociaż poziom TSH jest prawidłowy, subkliniczna niedoczynność tarczycy, która dotyczy większego odsetka kobiet, jest powszechna. Zwiększa się ona z wiekiem i może przejść w jawną niedoczynność tarczycy.
Ryzyko choroby
Istnieje wiele badań, które wiążą niski poziom TSH z pogorszeniem funkcji poznawczych i zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji. W jednym z badań obejmującym 1843 osoby starsze stwierdzono, że osoby z niskim TSH były 3 razy bardziej narażone na chorobę Alzheimera i demencję. Wyższy poziom TSH może wspomóc zdrowie kości u osób starszych. Ponadto badania sugerują, że wysoki poziom TSH może chronić przed osteoporozą.
Obecnie najczęstszą formą leczenia osób dorosłych z niedoborem TSH jest doustna T4 w najmniejszej skutecznej dawce, aby doprowadzić poziom TSH w surowicy do średniego zakresu normy. Ryzyko wystąpienia śpiączki obrzękowej może być znaczne, dlatego badania przesiewowe są ważne u starszych dorosłych i w niektórych populacjach. Chociaż objawy niedoczynności tarczycy mogą być subtelne, mogą zagrażać życiu.
Badania krwi są najczęstszym badaniem określającym poziom TSH. Hormon przysadki mózgowej zwany TSH uwalnia TSH do krwi. TSH zwiększa rozmiar i aktywność komórek tarczycy, co z kolei stymuluje uwalnianie różnych hormonów metabolicznych. Tomografia komputerowa, znana również jako tomografia komputerowa (CT scan), jest kolejnym powszechnym badaniem służącym do oceny funkcji tarczycy. Badanie to polega na uzyskaniu krwi z żyły, zwykle w dłoni lub wewnętrznej stronie łokcia. Żyły poniżej opaski uciskowej są następnie wypełnione krwią. Strzykawka lub inne urządzenie z przymocowaną do niego rurką zbiera krew.
Podobne tematy